Interdicția telefoanelor în școli, doar pe hârtie: aproape jumătate dintre elevi le folosesc la ore

29 January 2026, 08:32 (actualizat 29 January 2026, 08:50)

Interzicerea telefoanelor în școli este doar pe hârtie. În realitate, copiii stau cu ochii în telefoane chiar și în timpul orelor, după cum arată un studiu cerut de Consiliul Elevilor.

Cifrele arată că aproape jumătate dintre cursanți nu se dezlipesc nicio clipă de telefoane în timpul orelor, asta în ciuda faptului că, în multe clase, există spații speciale pentru depozitarea lor.

Totuși, 33% respectă regula, însă cei mai mulți dintre ei sunt elevi din învățământul primar.

Potrivit Legii Învățământului Preuniversitar, folosirea telefoanelor mobile în timpul orelor este interzisă până în clasa a VIII-a, cu excepția utilizării în scop educativ. Iar în liceu, legea prevede că regulamentul unității de învățământ poate interzice telefonul.

În tot acest timp, tot mai multe state discută despre interzicerea telefoanelor mobile în școli, iar Parlamentul francez a votat recent un proiect prin care se interzice accesul copiilor sub 15 ani la rețelele sociale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite