Informaţii furnizate Iranului: Kremlinul refuză să comenteze pe marginea discuţiilor sale cu Washingtonul
Kremlinul a refuzat marţi să comenteze pe marginea discuţiilor purtate cu americanii despre presupusa furnizare către Iran a unor informaţii ale serviciilor secrete ruseşti privind amplasarea forţelor şi echipamentelor SUA în Orientul Mijlociu, ceea ce a înlesnit atacurile Teheranului asupra intereselor americane în regiune de la începutul ofensivei americano-israeliene asupra Iranului în 28 februarie, aşa cum a dezvăluit în premieră presa de peste Ocean săptămâna trecută, potrivit AFP.
Astfel, cotidianul Washington Post şi agenţia de presă Associated Press au acuzat Moscova de furnizarea către aliatul iranian a unor informaţii de intelligence care i-au permis acestuia să identifice potenţiale ţinte americane de atacat în Orientul Mijlociu, ca răspuns la campania aeriană americano-israeliană.
Întrebat despre acest subiect în weekend, preşedintele american Donald Trump a minimalizat impactul, susţinând că “chiar dacă primesc informaţii, acestea nu le sunt de mare ajutor” iranienilor, în timp ce şeful Pentagonului, Pete Hegseth, a afirmat că “nu este foarte îngrijorat”.
Ulterior, emisarul special al preşedintelui american Steve Witkoff a declarat presei că a cerut “ferm” Rusiei să înceteze furnizarea către Iran a informaţiilor de intelligence de acest tip, sprijin pe care Moscova nu l-a confirmat niciodată.
“Witkoff este în contact constant cu interlocutorii săi ruşi, iar acest canal de comunicare permite într-adevăr schimbul de semnale (cu Washingtonul) pe cele mai sensibile subiecte”, a afirmat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, marţi, în conferinţa sa zilnică de presă.
Întrebat dacă acest subiect a fost discutat luni seară în timpul convorbirii telefonice dintre preşedinţii Vladimir Putin şi Donald Trump, Peskov a refuzat să răspundă.
Ca ripostă la loviturile masive ale SUA şi Israelului asupra Iranului, Teheranul a atacat baze americane în mai multe ţări din Golf.
Washingtonul furnizează informaţii secrete Ucrainei de la începutul ofensivei militare ruse împotriva acestei ţări în 2022, un element-cheie în efortul de război al Kievului.
Citând un înalt responsabil militar american sub rezerva anonimatului, Bloomberg a relatat sâmbătă că Iranul a distrus un important sistem radar american, în valoare de 300 de milioane de dolari, cu rol crucial în controlul bateriilor de apărare antirachetă ale SUA în Golful Persic. Potrivit experţilor, iranienii au ştiut exact unde să lovească, iar distrugerea acestui radar ar putea slăbi şi mai mult capacitatea Orientului Mijlociu de a rezista în faţa viitoarelor atacuri iraniene.
sursa Agerpres

