Activitate reluată la Pentagon după un incident cu materiale periculoase
Mai multe etaje ale sediului Departamentului american al Apărării din Washington au fost evacuate joi în urma unei suspiciuni de contaminare a aerului prin sistemele de ventilaţie, potrivit Reuters.
Pompierii investighează incidentul, a semnalat serviciul pentru situaţii de urgenţă din comitatul Arlington într-o postare pe reţeaua socială X.
ACTUALIZARE Activitatea la sediul din Washington al Departamentului american al Apărării a fost reluată normal joi, după ce mai devreme clădirea Pentagonului a fost evacuată parţial în urma suspiciunii prezenţei unor “materiale periculoase” în aer, dar investigaţiile efectuate la faţa locului au infirmat existenţa vreunui pericol, transmite Reuters.
Alarma pare să fi fost declanşată de un senzor defect.
Clădirea Pentagonului a fost închisă şi personalul de la etajul doi până la etajul cinci a fost evacuat, relatează CNN, citând surse neidentificate. Conform aceluiaşi post, echipele de intervenţie purtau măşti de gaze şi combinezoane de protecţie chimică.
“Pentagonul dispune de sisteme sofisticate pentru a asigura siguranţa clădirii şi a ocupanţilor acesteia. Aceste sisteme au detectat o problemă de calitate a aerului care necesită măsuri de precauţie până când vom determina semnificaţia acesteia”, a explicat purtătorul de cuvânt al Pentagonului, Sean Parnell.
“Departamentul (Apărării) a pus în aplicare protocoalele standard de protecţie, inclusiv un ordin de izolare pentru zona afectată. Echipele de intervenţie sunt la faţa locului şi pregătite să ajute ocupanţii clădirii”, adaugă oficialul citat.

