Reuniunea Anuală a Diplomaţiei Române, la București. Oana Țoiu: Trebuie să rămânem ferm ancorați în apărarea valorilor noastre și hotărâți să contribuim la securitatea regiunii și a lumii
România susține sancționarea Rusiei până când vor fi aplicate soluții durabile de pace în Ucraina, iar intrarea țării noastre în OCDE, anul viitor, este principalul obiectiv al diplomației românești. Solidaritatea cu celelate țări din Uniunea Europeană și unitatea NATO sunt cruciale pentru România. Acestea sunt mesajele transmise la Reuniunea Diplomației Românești, care are loc in aceste zile la București.
Interesele strategice ale României reprezintă tema cheie din acest an a Reuniunii Diplomației Românești. Au vorbit președintele Senatului, Mircea Abrudean, dar și președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu.
Aderarea României la OCDE anul viitor, dar și o relație cât mai bună cu partenerii din UE și SUA, într-un context tot mai complicat de securitate în Europa, sunt obiectivele pe care România și le stabilește pentru următorul an.
Ministra de Externe, Oana Țoiu, a vorbit despre modul în care își dorește să vadă mai mulți diplomați tineri în MAE.
Oana Țoiu, ministra de Externe a României: Mesajul e simplu și direct: Pe România te poți baza. Trebuie să rămânem ferm ancorați în apărarea valorilor noastre și hotărâți să contribuim la securitatea regiunii și a lumii. Trebuie să ne asumăm vocea pe care se așteaptă ceilalți s-o avem. Nu în sensul în care se așteaptă să fim întotdeauna alături de propunerile, de dosarele sau de ambițiile altor țări, din contră. Securitatea la Marea Neagră e o temă esențială pentru întreaga Uniune Europeană, pentru parteneriatul transatlantic, România este într-un moment în care trebuie să conducă aceste discuții.
Potrivit unor surse, premierul României va avea o întâlnire separată în spatele ușilor închise cu ambasadorii români și cu corpul consular și le va transmite un mesaj.
Evenimentul organizat, conform tradiţiei, în apropierea Zilei Diplomaţiei Române, sărbătorită anual la data de 1 septembrie, reunește, în format fizic, şefii misiunilor diplomatice şi oficiilor consulare ale României din străinătate, precum şi membri ai conducerii Ministerului Afacerilor Externe şi înalţi oficiali români.
Preşedintele Senatului: Diplomaţia parlamentară, componentă esenţială a politicii externe a României
Diplomaţia parlamentară a devenit o componentă “esenţială” a politicii externe a României, a declarat preşedintele Senatului, Mircea Abrudean.
Acesta a remarcat cooperarea comisiilor legislative de specialitate, subliniind că diplomaţia parlamentară are potenţialul de a răspunde unor “provocări majore”. Totodată, preşedintele Senatului a evidenţiat potenţialul strategic al ţării noastre de a deveni un hub logistic în perspectiva reconstrucţiei Ucrainei şi gestionarea efectelor războiului.
Mircea Abrudean a reiterat faptul că în fiecare dintre întâlnirile cu partenerii ţării noastre a cerut sprijinul privind aderarea României la OCDE.
“Senatul va reacţiona prompt şi coerent pentru a reprezenta interesele noastre naţionale. Diplomaţia parlamentară poate şi trebuie să completeze eforturile Ministerului Afacerilor Externe pentru consolidarea profilului României pe scena globală şi pentru adaptarea la un mediu internaţional în continuă schimbare”, a arătat preşedintele Senatului.
Grindeanu: Unitatea transatlantică şi solidaritatea europeană rămân cruciale pentru România
Unitatea transatlantică şi solidaritatea europeană rămân cruciale pentru România, a declarat preşedintele Camerei Deputaţilor, Sorin Grindeanu.
Potrivit acestuia, agresiunii ruse, instabilităţii din Orientul Mijlociu şi tendinţelor de manifestare a unor regimuri autoritare le poate fi contrapusă cu succes doar “o complementaritate reală între UE şi NATO, singura soluţie reală pentru garantarea securităţii europene”.
El a subliniat că, în aceste vremuri, marcate de transformări profunde din toate punctele de vedere, discuţiile privind viitorul Europei şi al lumii care se poartă în prezent au o miză fără precedent în ultimii ani, iar în acest dialog este imperativ ca ” vocea României să fie auzită şi ascultată”.
“Pe umerii dumneavoastră apasă o mare responsabilitate. Dumneavoastră, cei care vă aflaţi în prima linie a tratativelor pentru promovarea intereselor României, aveţi un rol determinant în acest obiectiv. Suntem toţi conştienţi că, pentru promovarea eficientă a intereselor legitime în acest context geopolitic dificil, este nevoie, în primul rând, de o analiză lucidă şi de clarificări realiste în plan intern”, le-a transmis Grindeanu diplomaţilor.
Potrivit unui comunicat al MAE, “Reuniunea Ambasadorilor” oferă ocazia unei viziuni şi a unei determinări comune, esenţiale într-o perioadă de incertitudini şi riscuri globale.
Sesiunile de lucru ale RADR2025 vor fi dedicate noii realităţi strategice regionale şi subliniază preocuparea pentru securitatea regiunii, consolidarea parteneriatelor euroatlantice şi adaptarea la schimbările geopolitice din vecinătate. Elemente importante pe agendă sunt diplomaţia economică şi importanţa aderării la OCDE, precum şi gestionarea afacerilor consulare şi relaţia cu partenerii instituţionali.
Anul acesta, invitaţii speciali pentru sesiunile de lucru sunt: Înaltul Reprezentant al Uniunii Europene pentru politică externă şi politica de securitate, Kaja Kallas (în sistem videoconferinţă); viceprim-ministrul, ministrul afacerilor externe al Republicii Moldova, Mihai Popşoi; viceprim-ministrul, ministrul afacerilor externe al Republicii Polone, Radoslaw Sikorski (în sistem videoconferinţă); secretarul general adjunct al NATO, Radmila Sekerinska (în sistem videoconferinţă); vicepreşedintele executiv al Comisiei Europene, Roxana Mînzatu. Ediţia din acest an include şi un mesaj video al ministrului afacerilor externe al Republicii Finlanda, Elina Valtonen.
“RADR2025 pune accent pe dimensiunea europeană, evidenţiind rolul cetăţeanului în modelarea viitorului Uniunii Europene şi promovând coeziunea, prosperitatea şi siguranţa în Europa extinsă. România îşi reafirmă astfel angajamentul pentru cooperare regională, integrare europeană şi leadership responsabil, transformând diplomaţia într-un instrument de securitate, competitivitate şi influenţă strategică”, subliniază Ministerul român de Externe.
Deschiderea oficială a reuniunii a avut loc la Palatul Parlamentului.
Lucrările RADR2025 sunt conduse de ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu.
Marţi, în contextul RADR2025, preşedintele Nicuşor Dan îi va primi la Palatul Cotroceni pe şefii de misiuni diplomatice, şefii oficiilor consulare şi directorii Institutelor culturale româneşti. Aceasta este prima întâlnire a şefului statului, de la preluarea mandatului acestuia, cu şefii de misiuni diplomatice, şefii oficiilor consulare şi directorii Institutelor culturale româneşti, care anual, la finalul lunii august – începutul lunii septembrie, se reunesc la Bucureşti.
Nicușor Dan urmează ca în toamnă să facă nominalizări importante de ambasadori: va fi numit un nou ambasador al României în Regatul Spaniei, Austria, Germania, Marea Britanie, dar și Turcia.

