Locomotiva unui tren cu pasageri a luat foc în Gara Palas din Constanța. Pericolul a fost îndepărtat, nu există victime
A fost alertă pe calea ferată în această după-amiază în județul Constanța. Locomotiva unui tren cu pasageri a luat foc în Gara Palas. Echipajele de pompieri au intervenit de urgență și pericolul a fost îndepărtat.
Locomotiva care a luat foc tracta un tren de călători cu 15 vagoane, pe ruta Mangalia–Craiova. Garnitura abia plecase din gara Constanța, când mecanicul locomotivei a sesizat fumul și a oprit în zona Palas. Personalul feroviar a cerut ajutor la numărul de urgență 112.
Cătălin Schipor, purtător de cuvânt SRCF Constanța: Mecanicul trenului Inter-Regio 1996 anunța la ora 15:44 că locomotiva degajează fum. Ulterior au fost solicitați pompierii prin serviciul 112 și au fost scoase de sub tensiune linia 1 și 2 pentru a se putea interveni la fața locului.
Pompierii au intervenit cu pulberi de stingere pentru a limita incendiul.
Oana Manoilă, purtător de cuvănt ISU Dobrogea: La locul indicat s-au deplasat două autospeciale și două ambulanțe, incendiul manifestându-se la pantograf. Forțele au ajuns în trei minute. Cele trei vagoane erau deja decuplate, în tren aflându-se 1.300 de călători.
Pasagerii au coborât în siguranță din vagoane, dar mulți s-au speriat în urma incidentului. Nimeni nu a fost rănit. Un tânăr a suferit o criză de hipoglicemie și a primit ajutor medical la fața locului.
Călătorii au ajuns la destinație cu întârziere, pentru că au așteptat o altă locomotivă care să preia trenul.
Cauza incendiului încă nu a fost stabilită. Autoritățile feroviare au deschis o anchetă.

