Incendiile de vegetaţie fac ravagii în Guadalajara

28 September 2025, 14:47 (actualizat 28 September 2025, 16:36)

Incendiile de vegetaţie fac ravagii în Spania. Focul izbucnit în provincia Guadalajara a forţat evacuarea a două orașe aflate la mai puţin de o sută kilometri nord de capitală Madrid.

Şi accesul în zona forestieră din regiune, foarte populară printre turişti, a fost restricţionat.

Zeci de echipaje s-au luptat să stingă focul, atât terestru cât şi din aer, iar mai mulți pompieri au fost retraşi din zonă, pentru a nu se intoxică cu fum.

Anul acesta a fost, pentru Spania, cel mai grav în ceea ce priveşte suprafaţa pârjolită. Aproximativ 380 de mii de hectare au ars, mai ales în perioada caniculară din vară, când s-au înregistrat temperaturi de peste 47 de grade Celsius.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite