„Încă o tragedie provocată de Kremlin”. Văduva primei victime a dezastrului de la Cernobîl, ucisă de ruşi 39 de ani mai târziu

Atac rusesc la Kiev/Foto: Profimedia Images
16 November 2025, 08:20 (actualizat 16 November 2025, 08:22)

Nataliia Khodemchuk, văduva lui Valerii Khodemchuk, prima victimă a dezastrului de la Cernobîl din 1986, a murit la Kiev după ce a suferit răni grave într-un atac rusesc, în noaptea de 14 spre 15 noiembrie.

Agenția de Stat pentru Managementul Zonei de Excludere a declarat că Khodemchuk, în vârstă de 73 de ani, a fost rănită grav când o dronă a lovit o clădire rezidențială din cartierul Troieshchyna, arzându-i complet apartamentul. Ea a fost dusă la Centrul de Arși de lângă stația de metrou Chernihivska, dar medicii nu au putut să-i salveze viața.

Moartea femeii ridică la șapte numărul numărul persoanelor ucise în atacul cu rachete și drone din 14 noiembrie asupra Kievului, cel puțin 36 de persoane fiind rănite.

Președintele Volodimir Zelenski a comentat moartea lui Hodemciuk într-o postare pe X pe 15 noiembrie, numind-o „o nouă tragedie cauzată de Kremlin”.

„Ucrainenii care au supraviețuit la Cernobîl, care au ajutat la reconstrucția țării după acel dezastru, se confruntă din nou cu pericolul – teroarea unui stat agresor”, a spus Zelenski.

„Ucraina are nevoie de sprijin care să salveze vieți: mai multe sisteme de apărare aeriană, mai multe capacități de protecție și o mai mare hotărâre din partea partenerilor noștri. Numai acest lucru poate opri teroarea rusească suplimentară și poate oferi familiilor ucrainene dreptul fundamental la siguranță în propriile case.”

Accidentul nuclear de la Cernobîl a avut loc pe 26 aprilie 1986, când Ucraina făcea parte din Uniunea Sovietică. Accidentul rămâne cel mai devastator dezastru nuclear din istoria producției de energie nucleară în ceea ce privește victimele civile de până acum.

Valerii Khodemchuk a fost ucis imediat în explozia inițială și este comemorat ca prima victimă a dezastrului. Corpul său nu a fost niciodată găsit. Un monument dedicat lui Khodemchuk este construit în sarcofagul Centralei Nucleare de la Cernobîl. Nataliia Khodemchuk a petrecut mulți ani păstrând memoria soțului ei, vizitând în mod regulat Centrala Nucleară de la Cernobîl, memorialul dedicat lui și mormântul său simbolic din Cimitirul Mytyn.

Cuplul a avut doi copii, iar Khodemchuk lasă în urmă nepoți. Ea a lăsat în urmă familiei sale fotografii, povești și amintiri legate de tragedia de la Cernobîl.

Organizația Mondială a Sănătății estimează că aproximativ 4.000 de persoane au murit de la dezastrul de la Cernobîl din cauza simptomelor acute de radiații, a cancerului tiroidian sau a leucemiei induse de radiații.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite