În România, numărul şomerilor creşte de la o lună la altă. La începutul anului, erau înregistrate aproape 270 de mii de persoane

11 March 2026, 19:27 (actualizat 11 March 2026, 19:29)

În România, numărul şomerilor creşte de la o lună la altă. La începutul anului, în evidentele autorităţilor erau înregistrate aproape 270 de mii de persoane disponibilizate, cel mai mare număr din ultima perioadă. Majoritatea concedierilor au fost în construcţii, administraţie şi comerţ.

În luna ianuarie, numărul şomerilor a crescut faţă de sfârşitul anului trecut şi a ajuns la cel mai ridicat nivel din ultimele luni.

Cele mai multe concedieri au fost în sectorul construcţiilor. Din diverse cauze.  

Comerţul e un alt sector cu un număr mare de disponibilizări.

Mulţi manageri din industrie dau ca sigură o reducere a personalului în primăvara. Şi în alte sectoare se fac concedieri.

Ministerul Muncii a scăzut cota de muncitori străini pentru ca românii să se poată angaja mai ușor.

Persoanele concediate pot primi indemnizaţie de şomaj doar dacă au un stagiu minim de cotizare de cel puţin 12 luni, în ultimii doi ani, şi au rămas fără serviciu din motive care nu li se pot imputa lor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite