În Marea Britanie, încă un ministru a demisionat din cabinetul Starmer. Wes Streeting deținea portofoliul Sănătății
În Marea Britanie, încă un ministru a demisionat din cabinetul Starmer. Considerat de presă drept favorit pentru conducerea partidului laburist și a unui nou executiv, Wes Streeting deținea portofoliul Sănătății.
El a scris pe internet, referitor la Keir Starmer, „este clar că nu veţi conduce Partidul Laburist la viitoarele alegeri generale”.
Cei doi au discutat ieri, chiar înainte că regele să inaugureze noua sesiune parlamentară – dar nu au dat detalii.
Actuala criză a apărut după ce acum două săptămâni, alegerile locale din Marea Britanie s-au soldat cu rezultate dezastruoase pentru partidul laburist.
În total 5 miniștri au părăsit guvernul de la Londra și aproape 100 de parlamentari din propriul partid cer demisia premierului.

