În Marea Britanie, încă un ministru a demisionat din cabinetul Starmer. Wes Streeting deținea portofoliul Sănătății

15 mai 2026, 08:00

În Marea Britanie, încă un ministru a demisionat din cabinetul Starmer. Considerat de presă drept favorit pentru conducerea partidului laburist și a unui nou executiv, Wes Streeting deținea portofoliul Sănătății.

El a scris pe internet, referitor la Keir Starmer, „este clar că nu veţi conduce Partidul Laburist la viitoarele alegeri generale”.

Cei doi au discutat ieri, chiar înainte că regele să inaugureze noua sesiune parlamentară – dar nu au dat detalii.

Actuala criză a apărut după ce acum două săptămâni, alegerile locale din Marea Britanie s-au soldat cu rezultate dezastruoase pentru partidul laburist.

În total 5 miniștri au părăsit guvernul de la Londra și aproape 100 de parlamentari din propriul partid cer demisia premierului.

Criză la Londra: Membri ai guvernului îi cer premierului să plece. Keir Starmer spune că va continua să guverneze

Momente critice pentru guvernul Marii Britanii. Premierul Keir Starmer discută cu membrii cabinetului dacă va continua în funcție, după ce și-a asumat răspunderea pentru rezultatele slabe obținute de laburiști în alegerile locale parțiale. Scrutinul a confirmat avansul formațiunilor radicale, reprezentate de Nigel Farage.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite