Premierul britanic Keir Starmer a demisionat din funcție și de la conducerea Partidului Laburist
Aflat sub presiunea tot mai mare a propriului partid, premierul britanic Keir Starmer și-a anunțat astăzi demisia.
ACTUALIZARE: Premierul britanic Keir Starmer a anunțat că demisionează din funcția de prim-ministru și din cea de lider al Partidului Laburist, după ce a informat în această dimineață Casa Regală despre decizia sa.
Starmer a declarat că a discutat cu Regele pentru a-l informa oficial cu privire la retragerea sa din funcție. Totodată, el a solicitat Comitetului Executiv Național al Partidului Laburist să stabilească un calendar pentru alegerea unui nou lider. Conform planului anunțat, procesul de depunere a candidaturilor va începe pe 9 iulie, iar alegerea noului lider ar urma să fie finalizată înainte de vacanța parlamentară de vară.
Astfel, noul lider al Partidului Laburist va fi desemnat înainte ca Parlamentul să își reia activitatea în luna septembrie. Până atunci, Starmer va rămâne în funcția de prim-ministru.
În discursul său, liderul laburist a afirmat că a preluat partidul într-o situație pe care a descris-o drept „falimentară din punct de vedere politic, financiar și moral”. El a subliniat că, în repetate rânduri, i s-a spus că formațiunea este „terminată”, însă consideră că a demonstrat contrariul.
Starmer a evidențiat reformele realizate în interiorul partidului, afirmând că a eliminat „otrava antisemitismului” și a contribuit la restabilirea încrederii publice în domenii precum economia, apărarea și securitatea națională.
Referindu-se la viitorul formațiunii, acesta a declarat că întrebarea esențială pentru partid este dacă el mai este persoana potrivită pentru a conduce laburiștii la următoarele alegeri generale. „Am auzit răspunsul partidului meu la această întrebare și îl accept cu eleganță”, a spus Starmer.
În încheiere, acesta a afirmat că toate deciziile pe care le-a luat au avut ca scop „punerea pe primul loc a țării pe care o iubește”, înainte de a confirma oficial că va renunța la conducerea Partidului Laburist.
Andy Burnham, primarul din Manchester, este favorit să îl înlocuiască pe Starmer. Acesta a câștigat recent alegerile parțiale din circumscripția Makerfield și a devenit principala alternativă la Keir Starmer în interiorul partidului.
Starmer s-a confruntat cu o presiune tot mai mare după rezultatul scrutinului parțial și pe fondul nemulțumirilor din partid. Mai mulți parlamentari laburiști i-ar fi cerut un plan pentru o retragere ordonată, în timp ce susținătorii lui Burnham văd în acesta o șansă de relansare politică pentru Labour.
Andy Burnham nu ar deveni însă automat prim-ministru. Pentru a prelua funcția, el ar trebui mai întâi să câștige conducerea Partidului Laburist, printr-un proces intern sau în urma unei înțelegeri politice în interiorul formațiunii.
Marea Britanie ar ajunge la al șaptelea premier de după referendumul pentru Brexit din 2016. Criza din Labour vine într-un moment dificil pentru Regatul Unit, marcat de presiuni economice, nemulțumiri legate de costul vieții și tensiuni politice tot mai mari.

