În Europa, crește în fiecare an violenţa produsă de consumul de droguri. Apar noi substanțe și noi laboratoare
Fenomen îngrijorător pentru Europa, implicit pentru țara noastră – crește în fiecare an violenţa, ca urmare a consumului de droguri. O spun cei mai avizați experți, care semnalează și o evoluţie dramatică a sănătăţii mentale, în special printre cei tineri. Grav este că autoritățile au probleme în a ține pasul cu eficiența și inventivitatea traficanților. Apar noi laboratoare și, în plus, intră pe piață și substanțe considerate mai periculoase decât fentanilul.
Specialiștii din centrul de psihiatrie Voila, județul Prahova, au internat imediat după Anul Nou un pacient cu un istoric atipic. Băiatul se alăturase unui grup mare de tineri dependenți de droguri sintetice recent create în așa-numitele laboratoare ale morții.
Dr. Irina Minescu, manager, Spitalul de Psihiatrie Voila: Majoritatea au fost în jurul vârstei de 16 ani sau după. Însă ne-am confruntat anul acesta cu un minor care ne-a surprins pe toți pe secție – un minor de 13 ani care relata un consum de la 10 ani. Efectele acestor noi substanțe sunt mult mai puternice, dau sevraje mai urâte și dau și dependențe mai rapide, pentru că ele, fiind sintetizate în laboratoare, sunt mult mai puternice.
Situația de la Voila confirmă concluzia fostului director al Agenției Europene Antidrog, după 10 ani în funcție.
Alexis Goosdeel, fost director EUDA: Ceea ce a schimbat situaţia în Europa este prezenţa violenţei date de droguri în ultimii șapte ani. De asemenea, vedem, ca rezultat al schimbărilor, din ce în ce mai multe persoane consumând diverse tipuri de substanţe în contexte diferite şi pentru scopuri diverse. Vedem şi o creştere a vulnerabilităţilor în societăţile noastre. O evoluţie dramatică a sănătăţii mintale, în special printre cei tineri, şi care a devenit din ce în ce mai problematică în ultimii 10 ani.
Potrivit Agenției europene pentru droguri, stupefiantele, care acum se găsesc și în țigări electronice ori se vând ca jeleuri aparent inofensive, produc adevărate drame.
Cătălin Țone, expert antidrog: Bomboanele, dulciurile cu droguri sunt foarte periculoase. Efectul psihoactiv vine cu întârziere față de cel, de exemplu, obținut prin inhalare. Și în așteptarea senzației, să se consume o cantitate mai mare și să se ajungă la o intoxicație, la o supradoză.
De puțin timp au intrat și pe piața de la noi nitazina sau fentanil, substanțe care au făcut ravagii în state europene și în SUA. Poliția Română a făcut deja câteva capturi. În funcție de formula chimică, unele nitazene sunt de 800 de ori mai puternice decât morfina și de 40 de ori mai puternice decât fentanilul, potrivit experților de la Universitatea Texas.

