În Bulgaria s-au plătit primele pensii în euro. Oamenii se tem de creșterea prețurilor
În Bulgaria s-au plătit primele pensii în euro – în condițiile în care oamenii se tem de creșterea prețurilor. Țara vecină în continuare nu are un buget aprobat pe anul în curs, iar la sfârșitul anului trecut au avut loc cele mai mari manifestații anti-guvernamentale din ultimii ani. Totuși, autoritățile afirmă că au luat măsuri care să prevină neregulile înregistrate în alte țări, la intrarea în zona euro.
Bulgaria are peste două milioane de pensionari. 70% își primesc pensia pe card, comparativ cu numai 50% dintre români. Totuși, la bulgari, în zilele în care vine pensia, se formează cozi lungi la poștă.
Timp de șase luni la oficiile poștale se va putea preschimba moneda națională, la cursul de aproape două leva pentru un euro. Mulți bulgari se tem de creșterea inflației, cum s-a întâmplat în alte țări europene, unde comercianții au rotunjit în plus prețurile. Totuși, guvernul a introdus obligativitatea ca prețurile să fie afișate în ambele monede, există controale drastice și amenzi dure pentru speculanți.
Doar șase țări din Uniunea Europeană nu au trecut încă la moneda euro. România este una dintre ele, și după mai multe amânări succesive Bucureștiul nu a mai stabilit niciun termen oficial pentru adoptare.

