Imagini șocante | Bărbat bătut de un angajat al unui centru pentru persoanele cu dizabilități, în Bihor. Agresiunea a fost filmată și a ajuns în atenția Poliției

3 November 2025, 18:56

Incident revoltător într-un centru de recuperare pentru persoane cu dizabilități din județul Bihor. Imagini care au apărut pe rețelele sociale, iîn care un pacient era lovit crunt de două persoane chiar în incinta centrului, au declanșat un val de reacții și mai multe anchete. Poliția s-a autosesizat și a deschis un dosar penal pentru purtare abuzivă.

În filmarea publicată pe o rețea socială, se observă cum un pacient, pe jumătate dezbrăcat, aflat într-o curte, este agresat de o femeie și un bărbat. Persoana care a postat imaginile a scris că au fost surprinse în Centrul de Recuperare pentru Persoane cu Handicap din localitatea Bratca, județul Bihor. S-a dovedit ulterior că femeia care îl lovește de mai multe ori pe pacient este infirmieră. Iar bărbatul de lângă ea, la fel de violent, este un chiar pacient al centrului.

MARCELA TOMUȚA- coordonator, Centrul de Recuperare, Bratca, Bihor: Dimineață am informat în scrisoare conducerea DGASPC Bihor, am trimis filmulețul am pus la dispoziție actele cerute. Urmează să notific în scris angajata că nu mai are dreptul să mai intre în contact cu beneficiarii. Instituția nu permite și nu tolerează astfel de comportament și nici eu personal nu știam despre asemenea comportament din partea angajaților.

După apariția imaginilor, Direcția Județeană pentru Protecție Socială a condamnat astfel de comportamente și a anunțat că angajata bănuită de agresiune a fost suspendată din serviciu până la finalizarea anchetei. Pacientul agresat va fi evaluat fizic și psihologic, iar activitatea centrului va fi verificată. Nu este exclus ca incidentul să fi avut loc pe fondul suprasolicitării, pentru că centrul are de multă vreme deficit de personal, iar angajata este o persoană cu experiență, care nu a mai avut astfel de abateri, au precizat reprezentanții direcției. Cazul a ajuns în atenția polițiștilor, care au deschis un dosar penal și fac cercetări.

Prin telefon, ALINA FĂRCUȚĂ, purt cuv IPJ Bihor: În cauza fost întocmit dosar penal, iar polițiștii continuă cercetările sub supravegherea unui procuror, din cadrul Parchetului de pe lângă judecătoria Aiud, sub aspectul comiterii în fracțiunii de purtare abuzivă, pentru identificarea persoanelor implicate și stabilirea cu exactitate a împrejurărilor comiterii faptei, urmând ca, în funcție de rezultat, să fie dispuse măsuri legale în consecință. 

Prin telefon, GEORGIANA PASCU, director Centrul de Resurse Juridice: Cauza principală a violenței arată o lipsă a unor măsuri adecvate de protecție a drepturilor fundamentale ale acestor oameni. Ceea ce vedem este lipsa implementării recomandărilor internaționale și a obligațiilor pe care le avem,  care au obligații din legislația națională și internațională, și nume, asigurarea de servicii în comunitate pentru toți acești oameni care au o dizabilitate. 

Centrul din Bratca găzduiește 50 de persoane cu dizabilități grave, care necesită îngrijire și supraveghere permanente.  

În caz de urgență, apelați numărul tel verde 0800 500 333, destinat victimelor violenței domestice.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite