Ilie Bolojan: PSD a dinamitat guvernarea. Dnul Grindeanu a mințit în toată această perioadă

27 April 2026, 22:48 (actualizat 27 April 2026, 23:10)

Reacție dură a premierului Ilie Bolojan după ce PSD și AUR au anunțat că depun moțiune de cenzură. Acuză PSD că a „dinamitat guvernarea”, iar despre Sorin Grindeanu spune că a mințit inclusiv la Bruxelles, pentru că a susținut până acum că PSD nu va colabora cu AUR. „Asistăm, de facto, la formarea unei noi coaliții”, a declarat Bolojan. Și a exclus varianta unei demisii înainte de votul pentru moțiune.

Această acțiune, sigur, Partidul Social Democrat, care a dinamitat guvernarea, încălcând toate înțelegerile care au fost făcute de comun acord, căutându-și un aliat pentru această moțiune, pe de o parte își mărește șansele de a trece moțiunea, dar pe de altă parte, pregătește practic o nouă alianță și asistăm de facto la o nouă coaliție care se formează. Nu se pune problema unui vot împotriva moțiunii, ci pur și simplu se pune problema ca cei care au generat această criză să găsească voturile necesare pentru a trece moțiunea. Prin urmare, în condițiile în care în zilele următoare vor fi parlamentari care vor dori să discute despre o posibilă susținere, nu văd niciun fel de problemă să se discute cu ei, dar ce trebuie înțeles este că niciodată nu am cumpărat oameni la bucată și dacă am discutat, întotdeauna am discutat despre proiecte, despre ceea ce este bine pentru comunitatea pe care am reprezentat-o și atunci când am făcut orice fel de discuții, astea au fost elementele care mi-au ghidat și asta va fi și în perioada următoare“, a declarat Ilie Bolojan la Digi24.

Premierul acuză: “Domnul Grindeanu a mințit în toată această perioadă nu doar despre problemele guvernării, ci pur și simplu și despre proiecte politice cu AUR. Și pare o declarație, cred că atunci când a fost la Bruxelles, să explice ce vrea să facă, că nu va exista niciun fel de colaborare politică cu AUR, demonizând acest partid și practic acum vedem că există o acțiune de colaborare politică pentru această moțiune. Gândiți-vă că, în condițiile în care aceasta este atitudinea, se pune problema ce vor să facă mai departe“.

Ilie Bolojan a mai explicat: Pentru că, dacă această retorică că este doar o colaborare de etapă ar sta în picioare, în condițiile în care celelalte partide, cel puțin sunt declarații fără echivoc ale PNL și USR, că, într-o astfel de situație, nu vor mai fi într-o coaliție cu PSD, se pune problema ce se va întâmpla după aceste lucruri. Pentru că singura concluzie este că vom avea foarte probabil o majoritate de tip PSD-AUR sau o formulă de genul acesta, pe față sau pe dos, și atunci trebuie să-și asume responsabilitatea pentru modul în care gestionează aceste lucruri. (Moderator: Există posibilitatea să vă dați demisia până la moțiune?) Nu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite