Ilie Bolojan: Proiectul propriu-zis de la Doicești are niște probleme pe care nu le putem nega și timpul va confirma dacă ceea ce am spus este real sau nu
Prim-ministrul interimar Ilie Bolojan a făcut noi precizări cu privire la proiectul Doiceşti. A declarat că susţine atât Parteneriatul strategic cu Statele Unite, cât și transferul de tehnologie modernă în România, dar insistă că proiectul româno-american de dezvoltare de mini-reactoare nucleare nu este fezabil economic.
Premierul interimar Ilie Bolojan: Aș face câteva precizări. Sunt trei planuri care au fost amestecate în aceste zile. Unul este planul parteneriatului strategic cu Statele Unite, al doilea este transferul de tehnologie modernă în România, iar al treilea este proiectul propriu-zis. Nu se pune problema ca în domeniul parteneriatului strategic cu Statele Unite să avem divergențe. Acesta este un plan pe care eu personal și Partidul Național Liberal îl susținem. În ceea ce privește transferul de tehnologii, România are nevoie de astfel de transferuri în multe domenii și tehnologiile moderne trebuie susținute. Dar proiectul propriu-zis de la Doicești are niște probleme pe care nu le putem nega și timpul va confirma dacă ceea ce am spus este real sau nu. Întotdeauna trebuie să avem grijă de banii publici și să susținem decizii fezabile economic, astfel încât atunci când realizăm investiții importante să știm exact în ce condiții sunt făcute.

