Ilie Bolojan nu a mers la Ora premierului, în Parlament, fiind ocupat cu contractul cu Rheinmetall. Tensiuni în coaliție

3 November 2025, 18:56

Bolojan nu a fost prezent, luni, în Parlament, la Ora premierului, unde fusese convocat de PSD să discute retragerea unei părți a trupelor americane din România, dar și de AUR. Nu i-a permis agenda încărcată, a transmis premierul, care a semnat azi contractul cu grupul german Rheinmetall. Și a cerut o reprogramare. Inițiatorii de la PSD acceptă o nouă dată, în timp ce partenerii lor de coaliție îi critică pentru colaborarea cu AUR.

Premierul Ilie Bolojan nu a mers luni, la ora 16.00, în Parlament, unde a fost chemat de PSD și AUR. Social-democrații voiau să-i ceară explicații privind retragerea celor 800 de militari americani.

Potrivit Constituției și Regulamentului Camerei Deputaților, șeful Executivului are obligația de a se prezenta în Parlament, dacă i se cere. Dar Guvernul a transmis ieri că agenda prim-ministrului e încărcată cu discuțiile și semnarea contractului cu grupul german Rheinmetall, pentru construcția fabricii de pulberi pentru muniție de la Victoria.

Premierul consideră dezbaterea parlamentară benefică și nu o refuză, ci o amână, precizează comunicatul. Cabinetul său a cerut de altfel în această dimineață o reprogramare.

Sorin Grindeanu, președinte interimar al PSD: Am primit de dimineață informarea de la Guvern. Colegii mei de la cabinet iau legătura cu cabinetul primului ministru, astfel încât să facă o potrivire de calendar. Securitatea României e cel mai important subiect, având în vedere că în ultima săptămână au avut loc anumite evenimente care necesită explicații.

Securitatea României nu stă în cei 800 de militari retrași, e de părere șeful Senatului, liberalul Mircea Abrudean.

Mircea Abrudean, președintele Senatului: Am putut vedea cu toții cu ce a fost ocupat astăzi, semnarea unui acord cu Rheinmetall, de 535 de milioane de euro, cred că vorbește mai mult despre securitatea României decât prezența în Parlament.  

De altfel parlamentarii AUR atrag atenția că au avut alte motive să-l convoace pe premier în Parlament și că retragerea trupelor a fost doar motivul PSD.

Petrișor Peiu, senator AUR: Noi l-am chemat pentru a explica care este stadiul pregătirii pentru iarnă, vine o iarnă dificilă și stăm prost energetic. Motivele pentru care noi l-am chemat impuneau prezența domniei sale în această săptămână în Parlament, pentru că dacă vii în decembrie să explici cum te-ai pregătit pentru iarnă, este tardiv. Nu există niciun fel de alianță cu PSD în niciun Birou Permanent și nicăieri.

O precizare necesară, pentru că partenerii de coaliție ai social-democraților nu văd cu ochi buni asocierea cu AUR.

Ștefan Pălărie, senator USR: Colaborarea PSD – AUR este cel puțin stranie, este nenaturală, este absolut ciudat ca un partid aflat la putere, în coaliția de guvernare, să își dea mâna cu un partid aflat în opoziție, cu foarte multe tinichele agățate de coadă, pentru a iniția ceva ce de-a lungul timpului era un atribut al Opoziției.

PSD a cerut ca la explicațiile pe care le va da premierul în Parlament pe tema retragerii trupelor să fie prezenți și miniștrii Apărării și Afacerilor Externe.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite