Ilie Bolojan, mesaj de Pesah: E un moment în care celebrăm forţa de a crede într-un viitor mai bun

12 April 2025, 22:01

Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a transmis sâmbătă un mesaj cu prilejul Sărbătorii de Pesah în care afirmă că este un moment în care celebrăm nu doar trecutul, ci şi forţa de a crede într-un viitor mai drept şi mai bun.

Mesajul preşedintelui interimar a fost prezentat de consilierul prezidenţial Cristian Diaconescu, în cadrul ceremoniei organizate la Templul Coral din Bucureşti.

Şeful statului a punctat că Pesah este o sărbătoare a libertăţii, iar în contextul internaţional actual, marcat de tensiuni şi impredictibilitate, capătă o semnificaţie aparte.

“Cu prilejul sărbătorii Pesah, transmit membrilor comunităţii evreieşti din România şi din întreaga diasporă cele mai calde gânduri de preţuire, alături de urări de sănătate, linişte şi speranţă. Pesah este o sărbătoare a libertăţii, dar şi a memoriei şi a credinţei că eliberarea, în toate formele sale, poate fi realizată prin solidaritate, rezilienţă şi fidelitate faţă de valorile fundamentale ale umanităţii. Este un moment în care celebrăm nu doar trecutul, ci şi forţa de a crede într-un viitor mai drept şi mai bun. Astăzi, într-o lume tulburată şi un context internaţional marcat de impredictibilitate şi tensiuni, sărbătoarea Pesah capătă o semnificaţie aparte. Ea ne îndeamnă să ne întoarcem către valorile profunde ale tradiţiei iudaice, care au conservat speranţa şi au inspirat generaţii întregi să construiască noi începuturi chiar şi după cele mai grele încercări. Sunt valori care au permis poporului evreu să îşi păstreze identitatea şi idealurile şi să rămână un exemplu de perseverenţă şi renaştere spirituală”, a transmis Ilie Bolojan.

El a mai afirmat că, prin contribuţiile în domeniile importante ale societăţii noastre – cultură, ştiinţă, educaţie, economie, artă şi diplomaţie-, evreii din România au consolidat o punte de legătură între valorile iudaice şi identitatea românească.

“Relaţia strânsă dintre comunitatea evreiască şi statul român rămâne un exemplu de convieţuire armonioasă, bazată pe respect, încredere şi colaborare. Într-o epocă în care societăţile par să se retragă în izolare şi în temeri, evocarea coeziunii comunităţilor evreieşti, a generozităţii lor culturale şi a deschiderii către dialog este mai necesară ca oricând. În faţa provocărilor globale şi a tensiunilor care marchează prezentul nostru, unitatea şi solidaritatea devin piloni esenţiali în construirea unui viitor mai bun şi mai echitabil pentru toţi. Naţiunile care au ştiut să primească acest spirit, să îl înţeleagă şi să îl preţuiască s-au îmbogăţit nu doar spiritual, ci şi moral şi social. În final, gândul nostru se îndreaptă şi către expresia care încheie, de secole, Sederul de Pesah: ‘La anul la Ierusalim’ – o formulă simplă, dar profundă, care sintetizează esenţa speranţei evreieşti. Cu aceste gânduri, urez tuturor celor care sărbătoresc Pesah să găsească în tradiţie pace, bucurie şi curaj în faţa vremurilor actuale. Hag Pesah Sameah! Pesah fericit şi binecuvântat!”, a mai spus Ilie Bolojan.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite