Ilie Bolojan l-a primit pe premierul moldovean: România a fost, este și va rămâne partenerul strategic și cel mai apropiat susținător al R. Moldova

13 November 2025, 11:40 (actualizat 13 November 2025, 21:27)

Noul premier al Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, a efectuat o vizită oficială în România, prima după preluarea mandatului. Șeful Guvernului de la Chișinău a fost primit de președintele Nicușor Dan și de prim-ministrul Ilie Bolojan. Apoi a avut întrevederi și cu președinții celor două Camere ale Parlamentului.

România rămâne cel mai ferm susținător al Republicii Moldova, a transmis președintele Nicușor Dan, la scurt timp după întâlnirea cu Alexandru Munteanu, la Palatul Cotroceni, prima din programul noului premier moldovean la București.

A urmat o reuniune cu președintele Senatului, Mircea Abrudean, și cu președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, care l-au felicitat pe șeful guvernului de la Chișinău pentru rezultatele obținute la alegerile parlamentare.

În cursul după-amiezii, Alexandru Munteanu a fost primit cu onoruri militare la Palatul Victoria.

Cei doi prim-miniștri au avut o întrevedere tete-a-tete, urmată de discuții în plenul celor două delegații oficiale, la finalul cărora au susținut declarații comune de presă.

România a fost, este și va rămâne partenerul strategic și cel mai apropiat susținător al Republicii Moldova, a declarat prim-ministrul Ilie Bolojan.

România a fost, este și va rămâne partenerul strategic și cel mai apropiat susținător al Republicii Moldova. Faptele o demonstrează. Așa cum am agreat în cadrul discuțiilor noastre, vom menține un dialog extrem de dinamic între miniștrii noștri. Trebuie să continuăm și să aprofundăm proiectele comune, deja angajate sau pe care le vom decide împreună în viitor, în beneficiul cetățenilor de pe ambele maluri ale Prutului”, a afirmat Ilie Bolojan.

Premierul a subliniat că există o listă lungă a proiectelor de cooperare bilaterală.

Sunt multe domenii și proiecte unde lucrăm foarte strâns și o să enumăr câteva exemple, deși lista este mult mai lungă. Interconectarea infrastructurilor noastre de energie și transporturi, cum ar fi linia electrică Suceava-Bălți, reabilitarea și electrificarea conexiunii feroviare Iași-Ungheni, cu fonduri europene, construcția podului Ungheni, care va fi legat la autostrada A8, fiind primul pod peste Prut construit în ultimii 60 de ani“, a detaliat Bolojan.

Premierul a menționat și proiectele privind facilitarea tranzitului la punctele de frontieră, cu obiectivul de a reduce timpul de așteptare, un lucru important pentru cetățenii din ambele state și pentru companii, în contextul în care România este cel mai important partener comercial al Republicii Moldova.

Aici avem deja semnate mai multe acorduri bilaterale pentru introducerea controlului coordonat la anumite puncte de trecere a frontierei și lucrăm la dezvoltarea infrastructurii, pentru a permite un tranzit mai facil între România și Republica Moldova, creșterea comerțului bilateral și a investițiilor companiilor românești. Firmele din România sunt în prima linie a efortului investițional din Republica Moldova, contribuind la crearea de noi locuri de muncă și la dezvoltarea societății în ansamblu“, a spus Bolojan.

El s-a referit și la intensificarea cooperării la nivel local, cooperarea în domeniul securității, pe fondul riscului generat de agresiunea rusă în Ucraina și cooperarea în domenii ‘de suflet’ precum cultura și educația.

Prim-ministrul a reiterat faptul că în plan european România va rămâne o voce puternică și un susținător al progresului Republicii Moldova.

Vom lucra îndeaproape cu guvernul dumneavoastră, deoarece aderarea la Uniunea Europeană este singura opțiune în măsură să răspundă aspirațiilor de viitor și să ducă la creșterea nivelului de trai al cetățenilor Republicii Moldova. Susținem și angajamentele de reformă ale Chișinăului, necesare nu numai în procesul de aderare, dar mai ales pentru dezvoltarea Republicii Moldova. E nevoie ca la nivelul Uniunii Europene să găsim rapid soluții pentru deschiderea primelor clustere de negociere cu Republica Moldova iar România susține ferm acest obiectiv“, a transmis Bolojan.

Șeful executivului de la București le-a urat succes omologului moldovean și colegilor din cabinetul acestuia.

Vă asigur încă o dată de sprijinul și deschiderea noastră de a lucra strâns împreună”, a afirmat Bolojan.

La rândul său, premierul Alexandru Munteanu a declarat că Republica Moldova a reușit în acești ani, datorită sprijinului românesc și european, să nu mai depindă de gazul rusesc.

Moldova a reușit în acești ani, datorită sprijinului românesc și european, să nu mai depindă de gazul rusesc, devenind dintr-un consumator vulnerabil un partener regional activ și un partener cheie în coridorul vertical de gaze care conectează Grecia, Bulgaria, România, Moldova și Ucraina. Vrem să extindem cooperarea. Pentru noi este important contractul semnat între Energocom și OMV Petrom pentru a accesa gaze din Neptun Deep. Invităm companiile de pe piață românească cu experiență în producerea energiei verzi și sisteme de stocare să participe la licitații de la noi. De asemenea, ne-am exprimat intenția de a participa la construcția următorului bloc de la Cernavodă“, a afirmat prim-ministrul de la Chișinău, în cadrul unei conferințe de presă comune cu premierul Ilie Bolojan, la Palatul Victoria.

Munteanu a precizat că Republica Moldova are noi obiective de dezvoltare a infrastructurii energetice.

Declarații Ilie Bolojan:

  • Îmi face o deosebită plăcere să vă urez bun venit la București în calitate de nou șef al Guvernului de la Chișinău
  • Aceste alegeri s-au derulat sub un asalt nemaiîntâlnit
  • România a fost, este și va rămâne partenerul strategic și cel mai apropiat partener al Moldovei
  • Trebuie să aprofundăm proiectele comune
  • Sunt multe domenii și proiecte unde lucrăm foarte strâns: interconectarea infrastructurilor energetice, construcția podului Ungheni, primul pod construit peste Prut în ultimii 60 de ani
  • România este cel mai important partener comercial al Moldovei
  • Firmele din România sunt în prima linie a efortului investițional din Moldova
  • În plan european vom rămâne un susținător al progresului Moldovei
  • Susținem angajamentele de reforme ale Moldovei
  • Vă asigur de sprijinul și deschiderea noastră de a lucra strâns împreună.

Declarații Alexandru Munteanu

  • România este a doua casă pentru cetățenii noștri
  • Relația specială dintre Chișinău și București este un lucru cunoscut de toată lumea
  • România niciodată n-a uitat de noi și ne-a sprijinit
  • Ne-a promovat și a crezut în noi
  • Altădată se puneau garduri de fier între noi, azi construim punți
  • Cea mai trainică punte este aderarea la UE
  • Dorința a fost exprimată de cetățenii noștri al alegerile prezidențiale, parlamentare și la referendum
  • Avem o agendă comună foarte clară
  • Angajamentul este să ne ținem de această agendă
  • Avem pe agendă multe domenii și proiecte
  • Interconectarea energetică rămâne în fruntea agendei
  • Mulțumim României pentru interconectarea energetică.
  • Moldova a reușit în acești ani datorită sprijinului românesc și european să nu mai depindă de gazul rusesc
  • Vrem să extindem cooperarea. Ne-am exprimat intenția de a participa la construcția următorului bloc de la Cernavodă
  • Am început lucrările la primul pod rutier peste Prut din ultimele 6 decenii.
  • Planurile noastre comune sunt ambițioase
  • Ne dorim o colaborare și mai activă

Printre altele, agenda discuțiilor de la Palatul Victoria cuprinde subiecte precum procesul de aderare al Republicii Moldova la Uniunea Europeană și proiecte de interes comun pentru cele două ţări.

Potrivit unui comunicat al Guvernului, Ilie Bolojan și Alexandru Munteanu discută pe teme și proiecte de interes comun ale celor două țări, în contextul geostrategic actual.

„Vizita la București a premierului Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, este și prima vizită externă pe care acesta o efectuează de la preluarea conducerii Guvernului de la Chișinău și are loc cu numai o zi înainte de preluarea de către Republica Moldova, pe 14 noiembrie, a președinției Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei, organismul decizional al Consiliului Europei, mandat pe care vecinii noștri de peste Prut îl vor deține pentru următoarele șase luni”, a informat Guvernul României.

Ulterior, Alexandru Munteanu se va întâlni cu președinții Senatului, Mircea Abrudean, și cu cel al Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, la Parlament.

În cursul după-amiezii, premierul moldovean va fi primit la Palatul Elisabeta de Custodele Coroanei, Margareta, și de Principele Radu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite