Ilie Bolojan: E bine în general ca atunci când ai funcție publică să fii rezervat, să fii atent ce spui

28 February 2025, 13:52 (actualizat 28 February 2025, 14:11)

Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, a susținut astăzi prima sa conferință de presă. Întrebat despre cum ar trebui să reacționeze România la criticile la adresa justiției din ţara noastră, premierul a răspuns: Aspectele care țin de Guvern sunt gestionate de premier și coaliție.

Ramona Avramescu, TVR: Justiția din România, după punerea sub acuzare a lui Georgescu, se află sub tirul unor apropiați ai Casei Albe. Ciolacu l-a criticat pe ministrul de Externe pentru una din reacții și i-a spus că dacă nu se va consulta cu premierul va trebui să plece. Cum ar trebui să reacționeze România la astfel de critici la adresa justiției, care se viralizează? Împărtăşiţi opinia lui Marcel Ciolacu?

Ilie Bolojan: Aspecte care țin de Guvern le gestionează premierul și coaliția. Aceasta este realitatea.

Este o perioadă în care postările, discuțiile vin în valuri. Personal cred că fiind o perioadă de tranziție, e bine în general ca atunci când ai funcție publică să fii rezervat, să fii atent ce spui, pentru că nu vorbește doar o persoană ci poți angaja o țară. Dacă nu poți face bine, trebuie să vezi să nu faci rău.

Ramona Avramescu: România trebuie să fie mai asertivă?

Ilie Bolojan: Trebuie să ne susținem politicile naționale. Aceste se pot susține și prin comunicare, dar trebuie să le susținem pe fond.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite