Ședință de urgență: Cetățeni români din Israel ajung acasă în această seară cu două aeronave care vin din Egipt
Premierul Ilie Bolojan a convocat luni dimineaţă, la Palatul Victoria, o şedinţă pe tema situaţiei cetăţenilor români blocaţi în zona limitrofă Iranului din cauza conflictului din Orientul Mijlociu.
Nu sunt români răniți
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) nu are nicio informaţie privind cetăţeni români care să fie răniţi în contextul evenimentelor din Orientul Mijlociu, a declarat, luni, ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, în cadrul unui briefing de presă, după ședința de urgență.
Ea a spus că situaţia în regiune escaladează iar ministerele se coordonează pentru a asigura cetăţenilor români asistenţa necesară.
Şefa diplomaţiei române a amintit că, în cursul zilei de luni, români care au rămas blocaţi în regiune se vor întoarce în ţară, cu două zboruri.
“Prioritatea rămâne menţinerea în siguranţă a cetăţenilor noştri”, a mai spus Oana Ţoiu.
Două aeronave aduc acasă cetățeni români din Israel, care au ajuns în Egipt
La ședința de luni au participat premierul Ilie Bolojan, vicepremierul Marian Neacșu, vicepremierul și ministrul Afacerilor Interne Cătălin Predoiu, vicepremierul și ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, ministrul Economiei, Irineu Darău, ministrul Transporturilor și Infrastructurii, Ciprian Constantin Șerban, ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare. Guvernul a anunțat că primii români se vor întoarce luni seară din Orientul Mijlociu (Israel), prin Egipt.
„Autoritățile române își vor concentra eforturile pentru aducerea în țară în siguranță, cu prioritate, a cetățenilor români aflați în zona de risc. Astfel, în această seară, vor ajunge la București cetățeni români din Statul Israel, la bordul a două aeronave care vin din Egipt, țară care are deschis spațiul aerian. Până în Egipt, aceste persoane au fost transportate pe cale terestră cu sprijinul statului român și datorită eforturilor diplomaților români. În perioada următoare, vor fi organizate alte zboruri pentru aducerea în țară, în siguranță, a pelerinilor și cetățenilor români aflați în Israel, care au solicitat sprijin consular”, se arată într-un comunicat al guvernului, transmis după ședință.
Ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, a anunţat, că este important de menționat că, dincolo de Orientul Mijlociu, în acest moment avem mai multe sesizări din partea cetățenilor români aflați în diverse țări ale lumii, care au zborurile anulate, pe fondul perturbării programului internațional de zboruri, în special în Indonezia, Cambodgia și Thailanda. În aceste situații, rugăm cetățenii să contacteze consulatele sau să se înscrie pe platforma e-consulat.ro, deoarece facilităm, în relația cu autoritățile din țările respective, soluționarea cazurilor în care durata șederii, vizele de turism sau dreptul de acces pe teritoriu depășesc perioada planificată inițial. Nu ne așteptăm ca dialogul cu autoritățile acestor țări să nu ducă la un rezultat favorabil. Din contră, ne așteptăm ca, în urma acestor discuții, cetățenii români care, fără vina lor, au rămas blocați în aceste state să nu fie nevoiți să plătească amenzi și să nu întâmpine dificultăți din cauza expirării vizelor, în unele cazuri.
______________________________________________
Până duminică seara, au fost înregistrate peste 1.060 de solicitări de asistenţă, cu excepţia Emiratelor Arabe Unite
Un prim grup de cetăţeni români – 300 – ar urma să fie scos din Israel şi va trece în Egipt, de unde vor fi preluaţi de o echipă consulară trimisă de Ambasada României la Cairo.
Purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe, Andrei Ţărnea, a prezentat duminică seara date referitoare la numărul de cetăţeni români aflaţi în zonele afectate de conflictul din Orientul Mijlociu.
“Vorbim despre Israel, circa 624 de cetăţeni români, din aceştia cam 30-30 şi ceva sunt minori. În Qatar vorbim de 159 de cetăţeni români, din care 19 minori. În Arabia Saudită vorbim de 25 de cetăţeni români, din care mai multe familii cu copii, trei copii cred că sunt. În Ramallah vorbim de 46 de cetăţeni români în atenţie, nu avem informaţii legate de minori. În Kuwait vorbim despre şase adulţi şi doi copii. În Iran vorbim de nouă persoane. În Oman de circa 90 de turişti români. În Iordania vorbim de 99 de cetăţeni români. În Emiratele Arabe Unite, situaţia este un pic mai complicată. Vom reveni cu cifre pe măsură ce acestea sunt clarificate. Vorbim despre câteva sute de persoane, deci acolo este un număr semnificativ. În Siria nu am avut solicitări de repatrieri. În Liban a fost un număr de solicitări de informaţii, dar deocamdată nu există solicitări de repatriere. În Irak avem un cetăţean român al cărui zbor s-a anulat. Acestea sunt cifrele la acest moment”, preciza duminică seară Andrei Ţărnea.

