IGSU: Pompierii români intervin în Franța pentru stingerea unui incendiu din orașul Argelès-sur-Mer. Extinderea focului către un camping turistic, stopată

Pompieri români în Franța / Foto: IGSU
10 July 2025, 17:32

Pompierii români, pre-poziționați în Franța, acționează joi în două sectoare din apropierea orașului Argelès-sur-Mer. Ei intervin cu toate mijloacele tehnice disponibile și personalul alocat, conform Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU).

”În acest moment, pompierii români, pre-poziționați în Franța, acționează cu toate mijloacele tehnice disponibile și personalul alocat, în două sectoare stabilite de omologii francezi, în apropierea orașului Argelès-sur-Mer”, transmite IGSU.

Potrivit sursei citate, incendiul se manifestă cu fum dens și focare multiple, iar vântul îngreunează intervenția echipelor de stingere.

Efortul echipelor care intervin a făcut ca incendiul să fie localizat, iar propagarea acestuia către un camping turistic din zonă, să fie stopată, fiind evitat, astfel, un potențial pericol pentru turiști și infrastructură.

Misiunea se desfășoară sub coordonarea directă a ofițerului de legătură francez și vizează lichidarea completă a focarelor și identificarea celor ascunse, pentru a preveni reaprinderea incendiului, mai precizează IGSU.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite