Iga Swiatek, eliminată de la Australian Open. Care sunt semifinalistele primului turneu de Mare Șlem al anului
Jucătoarea de tenis poloneză Iga Swiatek (24 de ani, locul 2 WTA) a fost eliminată de Elena Rybakina (26 de ani, 5 WTA) în sferturile Australian Open, scor 5-7, 1-6. Poloneza rămâne fără trofeu la Melbourne, singurul turneu de Mare Șlem care-i lipsește din palmares.
Campioană la Wimbledon în 2022, Rybakina a disputat deja o finală la Melbourne, în 2023, când s-a înclinat în fața belarusei Arina Sabalenka, actuala lideră mondială.
Iga Swiatek, care are în palmares șase titluri de Mare Șlem, nu a reușit nici în acest an să acceadă în finală la Australian Open, în condițiile în care a cucerit cel puțin o dată trofeul la celelalte turnee majore.
În semifinale, Rybakina o întâlnește pe americanca Jessica Pegula (31 ani), numărul 6 mondial, care a dispus în două seturi, 6 -2, 7-6 (7/1) de compatrioata sa Amanda Anisimova (locul 4 WTA). Pegula ajunge în premieră în semifinale la Australian Open, unde a fusese eliminată de trei ori consecutiv în sferturile de finală (2021, 2022, 2023).
Ea a jucat deja o finală de Grand Slam în carieră, în 2024 la US Open, unde anul trecut a ajuns în semifinale.
Anisimova (24 ani) rămâne cu două finale de Mare Șlem, pe care le-a disputat anul trecut, la Wimbledon și US Open.
În cealaltă semifinală de la Australian Open, liderul clasamentului WTA, Arina Sabalenka, va primi replica Elinei Svitolina (12 WTA), care a trecut marți în mod surprinzător de Coco Gauff, în două seturi, 6-1, 6-2, într-un meci dominat fără drept de apel de ucraineancă.

