Iga Swiatek, înfrângere dureroasă în optimi la Roland Garros, chiar de ziua ei. Cvadrupla campioană de la Paris a fost eliminată de o jucătoare neînvinsă pe zgură în 2026

31 mai 2026, 17:04

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, numărul 3 mondial și cvadruplă campioană la Roland Garros, a fost eliminată duminică de ucraineana Marta Kostiuk (nr. 15 WTA) în optimile de finală, în două seturi, scor 7-5, 6-1.

Poloneza, care a împlinit duminică 31 de ani, a fost învinsă într-o oră și 39 de minute de ucraineanca de 23 de ani Marta Kostiuk, care s-a calificat pentru prima dată în sferturile de finală la Paris și rămâne neînvinsă pe zgură în 2026.

Kostiuk va juca în sferturile de finală împotriva compatrioatei sale Elina Svitolina, numărul 7 mondial, care a învins-o în trei seturi pe elvețianca Belinda Bencic (nr. 11 WTA).

Iga Swiatek a câștigat Ronald Garros de 4 ori: în 2020, 2022, 2023 și 2024.

O altă surpriză s-a produs sâmbătă, când deţinătoarea trofeului, Coco Gauff (22 de ani, 4 WTA), a fost și ea eliminată de la Roland Garros, după ce a fost învinsă în turul al treilea de Anastasia Potapova (25 de ani, 30 WTA), scor 6-4, 6-7, 4-6. În 2025, americanca o învingea în finală pe Arina Sabalenka.

În turul următor, Anastasia Potapova se va duela cu Anna Kalinskaya (24 WTA).

Și românca Sorana Cîrstea (locul 18 WTA) s-a calificat în sferturi la Roland Garros, după ce a învins-o pe chinezoaica Xiyu Wang (locul 148 WTA), cu scorul de 7-3, 7-6 (7/4). Sorana ajunge în această fază pe zgura pariziană pentru a doua oară în carieră, după 17 ani.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite