Șoc la Roland Garros: Arina Sabalenka, eliminată în sferturi, cu 6-0 în decisiv
Numărul 1 mondial în tenisul feminin, Arina Sabalenka, a fost eliminată în sferturi la Roland Garros de rusoaica Diana Shnaider, locul 23 WTA, scor 3-6, 7-5, 6-0.
Lidera mondială a servit pentru meci în setul al doilea, însă jucătoarea din Rusia a revenit incredibil după ce a fost condusă cu 4-1 și 5-3.
De la 1-4, Shnaider a câștigat setul cu 7-5, iar singurul game cedat a fost unul în care a avut 40-0 pe serviciul adversarei.
În decisiv, rusoaica a spulberat-o, pur și simplu, pe lidera mondială, care nu a reușit să câștige nici măcar un ghem.
Meciul a durat două ore şi 12 minute de joc, iar Sabalenka a suferit cea mai precoce eliminare la turneele de Grand Slam în ultimii doi ani. Ea nu mai fusese eliminată înainte de semifinale la un turneu major de la ediţia din 2024 de la Roland Garros.
Diana Shnaider a obținut astfel a doua victorie a carierei în fața unei jucătoare din top 10. În 2024, ea o învingea pe Coco Gauff în două seturi la Open-ul Canadei.
Arina Sabalenka nu a câștigat niciodată trofeul la Roland Garros și a ajuns într-o singură finală, anul trecut, când era învinsă de Coco Gauff.
Diana Shnaider joacă vineri semifinala cu o altă surpriză, revelația turneului, poloneza Maja Chwalinska, venită din calificări, care a învins-o în sferturi pe rusoaica Anna Kalinskaia.
În cealaltă semifinală se întâlnesc ucraineanca Marta Kostyuk (locul 15 WTA) și o altă rusoaică, Mirra Andreeva (8 WTA), singura jucătoare din top 10 rămasă în turneu și partenera de dublu a Dianei Shnaider.
Andreeva a eliminat-o marţi în sferturile de finală pe românca Sorana Cîrstea (6-0, 6-3), în timp ce Kostiuk a trecut în trei seturi (6-3, 2-6, 6-2) de compatriota sa Elina Svitolina.

