Guvernul Veștea depinde de voturile PSD și de o eventuală ruptură în PNL. Cum votează celelalte partide
Social-democrații nu resping desemnarea făcută de președintele Nicușor Dan, dar impun o linie roșie: fără USR la guvernare. UDMR așteaptă decizia oficială a liberalilor, în timp ce USR a anunțat deja că nu va vota un guvern născut dintr-un act de trădare. În aceste condiții, calculele arată că majoritatea pentru învestire poate fi strânsă.
PSD nu respinge desemnarea lui Adrian Veștea, dar amână decizia oficială. Social-democrații spun că premierul desemnat trebuie să vină mai întâi cu programul de guvernare și cu echipa. Iar una dintre condiții este un cabinet fără USR.
Sorin Grindeanu a apărat însă procedura aleasă de președintele Nicușor Dan, susținând că nominalizarea lui Veştea fără noi consultări este constituțională.
Sorin Grindeanu – președintele PSD: “După alegerile din 2008, s-a făcut un guvern PSD-PDL. Și desemnat prim-ministru în prima instanță a fost Theodor Stolojan. Care după câteva zile a renunțat și a venit Emil Boc. Fără niciun fel de consultări. E constituțional. Întrebați-l pe Băsescu. Mâine sau poimâine, când ne va contacta domnul Veștea, vom discuta despre program, o să discutăm probabil despre echipă, după care o să vin în fața partidului.”
Miza este acum în interiorul PNL. O parte dintre liberali îl contestă pe actualul lider Ilie Bolojan și ar putea vota noul guvern, în timp ce alții cer respectarea deciziei Biroului Politic Național.
Sunt și membri care critică modul în care a fost făcută desemnarea.
Daniel Fenechiu – liderul senatorilor PNL: “Președintele statului a încălcat Constituția. Constituția este foarte clară, la finalul fiecărei etape în desemnarea premierului, șeful statului are obligația constituțională să consulte partidele. În momentul în care domnul Tomac și-a depus mandatul, șeful statului trebuia să invite partidele la negocieri și la finalul consultărilor ar fi trebuit să anunțe un prim-ministru.”
Luați în calcul pentru formarea noii majorități, reprezentanții UDMR nu au anunțat încă o decizie. Liderii formațiunii susțin că au rezerve față de un guvern sprijinit de parlamentari proveniți din zona suveranistă. Csoma Botond – liderul deputaților UDMR: “N-am luat o decizie în acest sens, dorim să aflăm ce poziție va avea PNL după ședința de astăzi, pentru că domnul Veștea e unul dintre vicepreședinții PNL. Nu dorim să luăm parte la încercările de scindare a PNL. Iar cu suveraniștii, și ei care ar fi, de la PACE sau independenți, dar tot de la rădăcina extremistă vin și ei, deci avem și această problemă.”
În schimb, poziția USR e clară: nu va vota Cabinetul Veștea.
Dominic Fritz – președintele USR: “Noi nu putem să dăm un vot de învestitură pentru un guvern din care nu facem parte. Am avut un vot unanim în BPN, în care spunem că nu poți face un guvern care să facă ceva bun pentru români care se naște dintr-un act de trădare a propriului partid.”
Prin atragerea unei părți a PNL, Adrian Veștea poate strânge cu ușurință cel puțin 236 de voturi pentru învestire. Cele mai multe ar veni de la PSD. S-ar adăuga voturile UDMR, ale minorităților, ale grupului nou înființat UPR și ale unor neafiliați. În tabăra celor care nu vor vota Cabinetul Veștea ar rămâne AUR, USR și cealaltă parte a PNL. Nu este deocamdată clar cum vor proceda grupurile PACE, de la Senat, și SOS, de la Camera Deputaților, și alți câțiva neafiliați.

