Guvernul salută includerea României pe lista statelor în raport cu care Ucraina acceptă dubla cetăţenie
Guvernul de la Bucureşti salută adoptarea de către Guvernul Ucrainei a rezoluţiei prin care România a fost inclusă, alături de alte state, pe lista ţărilor în raport cu care este acceptată dubla cetăţenie.
Într-un comunicat de presă al Executivului se arată că prin Hotărârea Cabinetului de Miniştri al Ucrainei nr. 589 din 8 mai 2026 autorităţile ucrainene au extins lista statelor ai căror cetăţeni pot dobândi cetăţenia ucraineană în procedură simplificată, incluzând un număr de 29 de state, printre care şi România.
“Această decizie reprezintă un pas important în consolidarea relaţiilor bilaterale dintre România şi Ucraina şi reflectă evoluţia pozitivă a dialogului dintre cele două state, precum şi angajamentul comun pentru susţinerea valorilor europene şi consolidarea legăturilor dintre cetăţenii celor două ţări”, se arată în comunicatul citat de Agerpres.

