Guvernul de la Abu Dhabi a decis retragerea din grupul statelor producătoare de petrol. Ce urmări sunt
Mişcarea vine după ce Emiratele Arabe Unite au criticat țările din Golf că nu au făcut suficient pentru a le proteja de atacurile Iranului. Experții apreciază că decizia ar putea da o lovitură serioasă capacității OPEC de a controla producția mondială de petrol.
Autoritățile de la Abu Dhabi susțin că retragerea din organizația statelor producătoare de petrol este o decizie de politică energetică și de adaptare la noile realități economice globale.
Mișcarea este văzută însă de scena politiă și economica internatională drept una cu impact major asupra coeziunii OPEC și a capacității sale de a controla producția de petrol.
Suhail Al Mazrouei, ministrul Energiei din Emiratele Arabe Unite: Considerăm că, în prezent, oferta mondială este insuficientă, iar retragerea noastră în acest moment este cea mai potrivită, la momentul oportun, deoarece va avea un impact minim asupra prețului și un impact minim asupra prietenilor noștri din OPEC și OPEC+.
Ca o consecinţă, retragerea va permite autorităților de la Abu Dhabi să nu mai respecte cotele de extragere a petrolului. Cu alte cuvinte, OPEC și OPEC+ vor pierde controlul asupra unei părți din rezervele mondiale și nu vor putea reglementa producția Emiratelor. Dar oficialii de la Abu Dhabi dau asigurări că aces lucru nu se va întâmpla.
Suhail Al Mazrouei, ministrul Energiei din Emiratele Arabe Unite: Nu este vorba despre o decizie de a crește producția. Este o decizie politică luată la momentul potrivit pentru toți producătorii. Acum, vom crește producția mâine? Nu, există o constrângere. Există un risc de care întreaga lume trebuie să țină seama. Iar acest risc este închiderea Strâmtorii Ormuz. Aceasta trebuie să rămână deschisă și trebuie să permită libera circulație a navelor.
Decizia a stârnit panică în rândul statelor din Golf, ai căror lideri s-au reunit de urgență La Jeddah, în Arabia Saudită, în cadrul Consiliului de Cooperare al Golfului, într-o prima întâlnire față în față, de la izbucnirea conlfictului din Orientul Mijlociu.
Din OPEC fac parte țările din Golful Persic, inclusiv Iranul, dar și Venezuela și mai multe state africane exportatoare de petrol. Iar OPEC plus este un format extins, din care fac parte, pe lângă statele din OPEC, Rusia, Kazahstanul, Brazilia, Sudanul și alți exportatori de petrol din întreaga lume.

