Guvernul a adoptat bugetul pe 2025. Premierul Ciolacu: Cea mai mare miză a acestui buget este exploatarea fondurilor europene. Voi pune o presiune uriașă pe toată lumea, să luăm acești bani
Guvernul a aprobat sâmbătă, în ședință, bugetul de stat pe anul 2025 și pe cel al asigurărilor sociale de stat. Premierul Ciolacu a făcut declarații în debutul ședinței de guvern, iar ministrul Finanțelor, Tanczos Barna, a susținut un briefing de presă după adoptarea bugetului.
“Cea mai mare miză a acestui buget este exploatarea la maximum a fondurilor europene disponibile. Este o alocare istorică de 4,6 la sută din PIB, adică peste 17,5 miliarde de euro. Sunt anii de vârf ai dezvoltării noastre folosind banii europeni, și voi pune o presiune uriașă pe toată lumea, să luăm acești bani“, a declarat Marcel Ciolacu, în debutul ședinței de guvern.
“20% din cheltuielile totale în 2025 merg către investiţii şi asta se va vedea în creşterea PIB la 1913 miliarde lei. Iar la mijlocul anului viitor vom ajunge la un PIB de 2000 miliarde lei. Adică 400 miliarde euro, dublu faţă de anul 2018. Este un semn clar că România intră într-o altă ligă economică“, a spus prim-ministrul.
El a menţionat că vor fi reduse costurile de funcţionare a statului cu 0,5%. Totodată, vor fi ajustate cheltuielile de personal şi cele de bunuri şi servicii.
“Protejăm în continuare puterea de cumpărare a românilor cu venituri mici. Am crescut de la 1 ianuarie salariul minim la 4050 lei. În 2025, câştigul salarial net va creşte cu 6,1%, peste nivelul inflaţiei de 4,4%. Am insistat să acordăm un sprijin financiar pentru pensionarii cu venituri mici şi îmi asum această decizie“, a declarat Ciolacu.
Premierul a precizat că va continua sprijinul pentru economie şi IMM-uri “cu toate schemele de ajutor de stat” din Planul Bugetar Structural agreat cu Comisia Europeană.
“Sunt zeci de miliarde de lei ţintite spre creşterea producţiei industriale locale. Mi-aş dori ca împreună să promovăm firmele şi produsele româneşti oriunde, chiar şi pe tik-tok“, a adăugat Marcel Ciolacu.
Totodată, vor fi prioritizate investiţiile locale în funcţie de impactul economic, a mai spus acesta. Vor fi alocate 11 miliarde de lei Programelor Anghel Saligny şi PNDL, 8,2 miliarde proiectelor PNRR şi 3,3 miliarde celor din fonduri europene.
“În plus, creştem simţitor în acest an descentralizarea finanţărilor publice către autorităţile locale. Cea mai mare miză a acestui buget este exploatarea la maxim a fondurilor europene disponibile. Este o alocare istorică de 4,6% din PIB, adică peste 17,5 miliarde euro. Sunt anii de vârf ai dezvoltării noastre folosind banii europeni şi voi pune o presiune uriaşă pe toată lumea să luăm aceşti bani”, a declarat Ciolacu.
Prim-ministrul a cerut ca suma alocată investiţiilor să fie mai mare decât deficitul.
“Asta înseamnă alte autostrăzi finalizate, construirea de noi spitale şi un sistem de educaţie mai performant. Şi chiar avem o veste bună de la domnul ministru al Finanţelor: în ianuarie 2025 s-au colectat 44,7 miliarde de lei, în comparaţie cu anul 2024, când s-au colectat 41,6 miliarde de lei. Înseamnă o creştere de 7,5%“, a mai spus premierul.
“Am adoptat astăzi bugetul la care am lucrat aproape 4 săptămâni. Este un buget cumpătat, care se bazează pe o prognoză prudentă. Este un buget echilibrat, pe lângă investiții avem fonduri suficiente să plătim salarii și pensii. Punem fundamentele unei noi viziuni prin care să rezolvăm o serie de probleme structurale“, a anunțat, la rândul său, ministrul Finanțelor, Tanczos Barna, în briefingul care a urmat ședinței de Guvern.
Ministrul Finanțelor Publice, Tanczos Barna, a explicat vineri seara, la TVR INFO, construcția bugetului României pentru anul 2025. El a remarcat că s-a reușit reducerea cheltuielilor, astfel încât țara noastră să respecte obligațiile asumate în fața Comisie Europene legate de deficitul bugetar, de maximum 7%.
”Acest buget se bazează pe cifre reale, pe o economie solidă a României, economie care demonstreză în regiune că această creștere constantă aduce și o anumită prosperitate în România, aduce salariul mediu peste un nivel atins de 4-5 țări din această regiune. Și am început să depășim țări cum este ungaria, ne apropiem de Polonia, de țări care au într-adevăr o economie solidă, dezvoltată, și putem demonstra și noi că România se înscrie deja în rândul țărilor aflate în plină ascensiune în această regiune a Europei de Est.
Este o dovadă și faptul că Produsul Intern Brut per capita în România nu mai este deja ultimul în ierarhia europeană. Suntem undeva pe locul 6-7, de jos în sus, și este o demonstrație a faptului că economia s-a consolidat, că procesele economice sunt solide și, dacă sunt și sprijinite de statul român, vor oferi un buget stabil acestei țări“, a arătat Barna.
Nicușor Dan, la TVR Info, despre cum va fi afectat bugetul Capitalei: N-o s-avem bani pentru parcuri, pasaje, asfaltări
Ministerul Finanțelor a publicat joi noaptea proiectul de buget pentru acest an, construit pe o creștere economică de 2,5%, ceea ce duce valoarea Produsului Intern Brut la 1.912 miliarde de lei prețuri curente. Inflația medie anuală pe care a fost calculat bugetul este de 4,4%. Deficitul bugetar este estimat la 7,04% din PIB. Veniturile bugetului consolidat sunt estimate la 667,523 miliarde de lei, reprezentând 34,9% din PIB. Cele mai mari ponderi în cadrul veniturilor bugetare în anul 2025 le înregistrează contribuțiile de asigurări sociale (30,8% din total venituri), urmate de TVA (20,4% în total venituri), sume primite de la UE (13,1% din total venituri), impozit pe salarii și venit (8,5%).
Cheltuielile sunt estimate la 802,170 miliarde de lei, respectiv 41,9% din PIB. În anul 2025, cheltuielile destinate investițiilor însumează aproximativ 149,7 miliarde lei, reprezentând 7,8% în PIB.
Investițiile sunt susținute din Mecanismul de Redresare și Reziliență, însă până la sfârșitul anului 2026 acestea trebuie finalizate. Cheltuielile de personal sunt în sumă de 169,5 miliarde lei în anul 2025. Cu ponderi mari în total cheltuieli în anul 2025 se situează asistența socială (30,2% din total cheltuieli), cheltuieli de personal (21,1% din total) și cheltuieli de investiții (18,7% din total).
În ceea ce privește piața muncii, pentru anul 2025 a fost estimată o creștere a numărului de salariați cu peste 63.000 de persoane, ajungând la un efectiv de 5,475 milioane salariați și o rată a șomajului înregistrat de 3,1%.
Salariile nominale, atât în sistemul public, cât și în cel privat, vor înregistra decelerări importante, de la creșterea de două cifre din 2024 (14,4%), la o singură cifră în 2025 (6,1%), potrivit proiectului.

