Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu: România merge pe gheață subțire

18 February 2026, 19:50 (actualizat 18 February 2026, 19:51)

România este în recesiune tehnică, dar a evitat recesiunea anuală, a transmis joi guvernatorul Băncii Naționale a României, la prezentarea Raportului trimestrial asupra inflației. Mugur Isărescu avertizează că “mergem pe o gheată subţire şi sperăm să reușim”.

Mugur Isărescu, guvernatorul BNR: “Sunt discuții de tipul: Reducem deficitul, dar ne gândim la creștere. Creștere de ce? de salarii? Reducerea e reducere, dureroasă, dar e reducere. Dacă ne răzgândim în ce privește continuarea diminuării deficitului bugetar, asta înseamnă continuarea programului actual care a fost făcut UE și parțial și cu FMI, cu Banca Mondială, că toți au contribuit. Deocamdată, singura posibilitate de a contrabalansa sunt investițiile publice cu bani europeni. Care există, sunt mari, dar ele nu vin bătând din palme, înseamnă un efort de atragere a acestor bani.”

România – datorie externă uriașă, peste 227 de miliarde de euro. O parte din taxele noastre se duce pe plata dobânzilor

Datele oficiale de la Banca Națională confirmă o realitate economică dură: România trăiește pe credit într-un ritm tot mai alert. În anul ce tocmai s-a încheiat, datoria externă totală a țării noastre a crescut cu aproape 24 de miliarde de euro, ajungând la un total amețitor de peste 227 de miliarde de euro. Această sumă reprezintă nu doar o cifră record, ci și o presiune imensă pe stabilitatea noastră financiară.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite