Grindeanu, după discuțiile cu sindicatele: Problema de fond a fost cea legată de lipsa unui dialog cu Guvernul. Săptămâna viitoare voi avea și o întâlnire cu patronatele
Preşedintele Camerei Deputaţilor, Sorin Grindeanu, a anunţat miercuri că întâlnirile cu sindicatele vor deveni periodice, următoarea fiind programată în săptămâna 20-27 aprilie.
“Problema de fond de început a fost cea legată de lipsa unui dialog pe care ei l-au semnalat cu Guvernul şi pe care mi-am angajat că vom încerca să îl reparăm. S-au ridicat diverse teme, cele legate de actualitate, pornind de la lucruri care ţin de partea de carburanţi, de energie, de SAFE, de legea salarizării, toate lucrurile pe care le vom relua. De asemenea, am hotărât să facem întâlniri periodice. Următoarea va fi în săptămâna dintre 20 şi 27 aprilie. Săptămâna viitoare o să încerc să am o întâlnire şi cu patronatele, astfel încât noi să avem o imagine completă asupra problemelor la zi. O întâlnire foarte bună, o întâlnire din care a reieşit o lipsă de dialog între guvern şi sindicate”, a afirmat Grindeanu.
El a adăugat că a fost dispus să anuleze discuţiile de la Parlament.
“Am anunţat această întâlnire dinainte. De asemenea, seara am revenit şi am rugat pe colegii mei, văzând că după ora 19:00 s-a convocat acel Consiliu tripartit, i-am rugat pe colegii mei să-i anunţe pe cei de la sindicat că eu sunt dispus să anulez această şedinţă”, a spus Grindeanu, întrebat de ce s-a întâlnit separat cu sindicatele şi nu în coaliţie.
Preşedintele Camerei Deputaţilor, Sorin Grindeanu, s-a întâlnit, la Parlament, cu liderii principalelor confederaţii sindicale. La discuţii a fost prezent şi secretarul general al PSD, Claudiu Manda, iar dintre reprezentanţii sindicatelor au fost prezenţi lideri ai CNS Cartel ALFA, BNS, CNSLR Frăţia, CSDR şi CSN Meridian.
Anterior, într-o postare pe Facebook, Grindeanu a subliniat că ignorarea constantă a partenerilor sociali ”trebuie să înceteze”.
”De prea multe ori până acum numeroase decizii au fost luate arbitrar și inflexibil, provocând suferințe sociale și economice majore: recesiune tehnică, scăderea producției industriale și a consumului, scăderea accelerată a puterii de cumpărare sau deprofesionalizarea masivă a sectorului bugetar în domenii critice precum sănătatea, educația și absorbția fondurilor europene. Voi continua în perioada următoare să mă întâlnesc și cu reprezentanții patronatelor din România, pentru a discuta despre problemele specifice din mediul privat”, a scris președintele PSD.

