Goana dintre ani, pentru a avea masa bogată și o ținută perfectă
Ultima zi din an a însemnat pentru mulți goană prin magazine, pieţe si cofetării, mai ales că, potrivit statisticilor, șase din zece români petrec Revelionul acasă. Chiar și așa, doamnele au ținut neapărat să fie aranjate. În saloanele de înfrumuseţare au curs programările zilele acestea.
Ultimele ore ale lui 2025 au fost, pentru mulți, un maraton printre rafturi. Au căutat produse proaspete pentru masa festivă. Şi la pescării a fost aglomerat.
Şi cum meniul de Revelion nu este complet fără desert, cofetăriile aproape că şi-au golit vitrinele înainte de prânz.
Florence Mihăilă, cofetar: După o masă îmbelşugată, cu siguranţă românii preferă torturi mai light, cu fructe multe, torturi diplomat, cu bezea simplă, vanilie, mascarpone, fructe de pădure.
Aglomeraţia s-a mutat mai apoi în saloanele de înfrumuseţare, acolo unde programările s-au făcut cu săptămâni bune înainte.
Alexandra Mesaros, manager salon înfrumuseţare: Dacă cineva nu şi-a făcut programare da, mai găseşte loc, deoarece am suplimentat din timp echipa, tocmai pentru a capacita volumul mare de programări.
Pentru Marius e tradiţie să se tundă în ultima zi a anului: Toţi vrem să începem anul nou cu un look nou, cu un vibe nou, cu un stil nou, o frizură nouă.
Doamnele au lăsat bucătăria pentru a se răsfăţa la salonul de înfrumuseţare.
Mihaela Tufan, beauty expert: În noaptea de Revelion, doamnele preferă coafuri destul de lejere, un volum discret, cu vârfurile ondulate, mult luciu, ceva cât mai lejer. Au renunţat la coafurile foarte stricte şi dure.
Ramona a profitat de o mică pauză între programări şi a devenit şi ea clinetă: O să port o rochie cu paiete şi consider că buclele lejere o să se potrivească cu ţinuta.
Ca să fie siguri că noul an le aduce noroc şi belşug românii au liste cu tradiţii la care ţin.
Mădălina Chiţu, jurnalist TVR: În noaptea de Revelion, puneţi-vă o dorinţă. Purtaţi ceva roşu şi nu uitaţi de ramura de vâsc, pentru a atrage norocul.
Indiferent de tradiţii şi superstiţii, important este să petrecem alături de cei dragi.

