Giorgia Meloni dă vina pe Rusia pentru criza dreptului internațional. Ambasada Rusiei la Roma îi răspunde
Ambasada Rusiei la Roma îi răspunde premierului Giorgia Meloni, care ieri, într-un interviu acordat Tg5, a definit criza dreptului internațional drept „fiica agresiunii ruse împotriva Ucrainei”, contestând în schimb „minciunile” Occidentului privind încălcările Cartei ONU, relatează presa italiană.
„Totul este simplu, așadar. Respectând logica prim-ministrului italian, s-ar putea însă propune o formulare mai precisă. În opinia noastră, mama actualei crize a sistemului dreptului internațional este minciuna folosită de liderii occidentali pentru a-și justifica propriile încălcări îndrăznețe ale Cartei Națiunilor Unite, începând cu agresiunile armate, neprovocate și brutale, împotriva unor țări independente și membre ale ONU: împotriva Iugoslaviei (1999), Irakului (2003), Libiei (2011) și, astăzi, împotriva Iranului (2026)”, a scris ambasada pe Facebook.
„Tot pe minciună se bazează și actuala poziție a Occidentului cu privire la cauzele profunde ale crizei ucrainene, generate în 2014 de o lovitură de stat sângeroasă și de războiul declanșat ulterior de Kiev împotriva componentei rusofone a propriei populații din Donbass și Novorossia, precum și de sabotarea de către Occident a Acordurilor de la Minsk – consacrate prin Rezoluția nr. 2202 (2015) a Consiliului de Securitate al Națiunilor Unite – adică o încălcare directă a unei norme de drept internațional”, continuă Ambasada Rusiei la Roma.
Pasajul din interviul acordat de Meloni postului Tg5 care a atras atenția părții ruse:
„Mă îngrijorează contextul general, o criză a dreptului internațional care este inevitabil fiica războiului din Ucraina, când un membru al Consiliului de Securitate al Națiunilor Unite și-a atacat deliberat un vecin”, explică Meloni, făcând referire la conflictul declanșat de Putin acum patru ani: „Era inevitabil că acest lucru va duce la o perioadă de haos”.

