Germania, 34 de ani de la reunificare. Estul țării, încă în urma vestului

4 October 2024, 08:22

Germania aniversează 34 de ani de la reunificare, dar chiar și după atâția ani, rămân diviziuni adânci între Est și Vest. Cancelarul Olaf Scholz spune că pentru tineri oportunitățile sunt egale însă pentru generațiile adulte încă se simt diferențe mari. Şeful executivului de la Berlin este de părere că nicio țară din lume nu a avut de înfruntat provocările Germaniei din ultimele decenii.

Cancelarul Olaf Scholz a participat la o festivitate națională, ținută în pitorescul oraș Schwerin, care a fost pe vremuri în Germania democrată și în care este situat un superb castel romantic, sit UNESCO. Liderul german a încercat să sublinieze că tinerii germani de azi nu mai văd diferența dintre estul și vestul Germaniei.

Olaf Scholz, cancelarul Germaniei: Distincția dintre Est și Vest nu mai are un rol semnificativ, mai ales pentru cei mai tineri. Satisfacția vieții pentru germanii din est și cei din vest este în mare măsură aceeași. Multe companii internaționale de tehnologie au sedii și puncte de lucru în estul Germaniei.

Realitatea îl contrazice însă pe cancelarul Germaniei; numai acum câteva săptămâni, alegerile din landurile estice au dat scoruri zdrobitare extremei drepte.

Sunt însă și optimiști. Țara a făcut eforturi uriașe pentru aducerea la un numitor comun a celor două foste Germanii. Practic, cei din Vest au plătit financiar aceste eforturi, iar cei din Est au suportat costul social, inclusiv șomajul la un moment dat foarte ridicat.

Mulți estici sunt nostalgici după perioada comunistă, pe care o idealizează și, ca în alte foste state comuniste, inclusiv România, aleg să uite lipsurile, cenzura, închisorile politice, cumplita securitate STASI.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite