George Simion îi solicită public președintelui Nicușor Dan să ţină cont și de formațiunea AUR: ”Nu puteți ignora jumătate dintre români”

27 April 2026, 14:51

Liderul opoziției, George Simion, îi solicită public președintelui României să ţină cont și de formațiunea AUR în soluționarea crizei politice. Simion îl acuză pe președintele Nicușor Dan de comportament și declarații nedemocratice și anticonstituţionale la adresa AUR. Simion îl amenință pe președinte cu suspendarea în Parlament.

Simion i-a cerut preşedintelui Nicuşor Dan să respecte AUR şi pe alegătorii acestei formaţiuni politice, după ce şeful statului şi-a exprimat dezacordul pentru un Guvern susţinut de AUR. George Simion i-a îndemnat pe toţi parlamentarii să semneze pentru depunerea moţiunii de cenzură.

„Eu îi cer public, poate nu se va simți jignit de această cerință, să ne respecte și pe noi, ca formațiune politică-democratică și alegătorii noștri care sunt o parte importantă a societății românești”, a precizat George Simion.

George Simion, președintele AUR: Pentru a treia oară într-o săptămână formațiunea noastră, a doua formațiune ca pondere în Parlament, nu este convocată la Cotroceni. Nu puteți ignora jumătate dintre români. Nu puteți să vă comportați ca și cum noi nu existăm. Până când Nicușor Dan nu își va retrage afirmațiile periculoase, antidemocratice. A spus săptămâna trecută două lucruri foarte grave: că nu va nominaliza un premier AUR-PSD și că nu este de acord cu un guvern susținut de PSD din Parlament. Lucrurile astea sunt contrare Constituției, și suspendarea, și crearea de alianțe politice, și crearea de majorități. Sunt diferite instrumente politice care trebuie folosite la un moment dat, după ce pasul 1 este realizat. Pasul 1 este strângerea semnăturilor, depunerea moțiunii, vot pe data de 5 mai.

George Simion a criticat și măsurile economice ale Executivului, susținând că românii nu au fost informați înainte de alegeri despre înghețarea pensiilor, creșterea TVA sau alte decizii care, în opinia sa, au dus la scăderea nivelului de trai.

PSD și AUR fac demersuri să depună împreună o moțiune de cenzură. Anunțul a fost făcut de Marian Neacșu, din partea PSD, și Petrișor Peiu, din partea AUR, care au precizat că se ocupă de partea tehnică a documentului.

Abrudean: Moțiunea PSD-AUR validează o colaborare pusă la punct de ceva timp. Aşteptăm soluţia lor de guvernare

Preşedintele Senatului, liberalul Mircea Abrudean, a declarat luni că depunerea unei moţiunii de cenzură de către PSD şi AUR este un demers de validare a unei colaborări “puse la punct de ceva timp”, menţionând că, dacă moţiunea trece, cele două partide ar trebui să continue prin propunerea unei soluţii de guvernare.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite