Gaze și petrol din mare, mize cu scandal. Legea offshore, adoptată de Camera Deputaților
Conform legii, operatorii din Marea Neagră vor plăti impozite progresive pe veniturile suplimentare.
Se încearcă obținerea de venituri mai mari din exploatările energetice offshore. Pe lângă o redevenţă fixă, investitorii vor fi taxaţi suplimentar, în funcţie de fluctuaţiile de preţ. Asta deşi unii deputaţi ar fi vrut ca investitorii offshore să fie privilegiaţi.
Șefii a 3 companii care au concesionat perimetre petroliere în Marea Neagră, ExxonMobil România, OMV Petrom și Black Sea Oil&Gas, au declarat că decizia finală de investiție va fi acum mai dificil de luat.

