Galați | Familie intoxicată cu monoxid de carbon. Mezinul familiei, din păcate, este în stare gravă

17 October 2025, 22:04 (actualizat 17 October 2025, 22:07)

O scurgere de gaze a provocat drama care a lovit o familie din Galați. Doi copii și părinții lor au ajuns la spital intoxicați cu monoxid de carbon provenit de la o butelie din locuință. Au avut dureri de cap, amețeli, greață și pierderi de cunoștință. Dar au reușit să sune după ajutor. Trei dintre membrii familiei sunt acum în afara oricărui pericol, dar mezinul familiei, din păcate, este în stare gravă.

Mama copiilor s-a simțit rău, joi seară, și a sunat la 112. Când a ajuns echipajul medical, a constatat că și tatăl acuza o stare de leșin. A refuzat însă să fie dus la spital împreună cu soția, că să poată rămâne acasă și să aibă grija de cei doi copii, o fata de 13 ani și un băiețel de 9 ani. În această dimineață și cei doi copii și tatăl lor au ajuns la spital.

ALINA SALANŢI, corespondent TVR: Mama copiilor a sunat în această dimineață acasă însă pentru că nu reușea să ia legătura cu familia, a sunat speriată la 112, la scurt timp și soțul femeii a sunat la 112 să spună că atât el, cât și copiii nu se simt bine și au nevoie de ajutor.

La fața locului au ajuns mai multe echipaje medicale și de pompieri.

Prin telefon, Daniela Enciu – manager SAJ Galați: Au fost găsite 3 persoane, cu semne specifice intoxicării cu monoxid carbon. Unul dintre copii era mai afectat, prezentând somnolență și pierderea cunoștinței.

Toți trei au fost transportați de urgență la spital. Tatăl, fiica și mama sunt în afara oricărui pericol, băiețelul însă nu. Prognosticul medicilor este rezervat în privință șanselor lui de supraviețuire.

MIHAELA MARIN – medic UPU, Spitalul de Pediatrie Galaţi: Stare gravă, stabilizat și internat pe secția de terapie intensivă.

Între timp, pompierii au stabilit o posibilă cauză a intoxicării celor patru.

REBECA POPA – purtătorul de cuvânt al ISU Galaţi: Incidentul s-a produs cel mai probabil din cauza unor scurgeri de gaze de la o butelie GPL aflată în interiorul locuinței.

Pompierii atrag atenția că în aceasta perioada trebuie verificate atent toate sursele de căldură de la sobe și de la centrale termice. Mai mult, locuințele ar trebui dotate cu detector de gaz și fum care pot face diferența intre viață și moarte.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite