Gabriela Prelipcean, la conducerea Universităţii Ştefan cel Mare din Suceava, după ce rectorul Mihai Dimian a devenit ministru al Educatiei
Profesorul universitar Gabriela Prelipcean a preluat conducerea Universităţii Ştefan cel Mare din Suceava, după ce rectorul Mihai Dimian s-a suspendat din funcţie pentru a deveni ministru al Educaţiei.
Desemnarea Gabrielei Prelipcean s-a făcut prin Ordinul ministrului Educaţiei şi Cercetării nr. 3376/4 martie 2026, iar aceasta va ocupa funcţia de ordonator de credite pe perioada exercitării mandatului de ministru al lui Mihai Dimian, se arată într-un comunicat al Universităţii Ştefan cel Mare din Suceava.
“Ca urmare a aprobării suspendării domnului prof. univ. dr. Mihai Dimian din funcţia de rector al Universităţii Ştefan cel Mare din Suceava, pe perioada exercitării mandatului de ministru al Educaţiei şi Cercetării, doamna prof. univ. dr. Gabriela Prelipcean, prorector cu baza materială şi probleme studenţeşti, a fost desemnată în funcţia de ordonator de credite al USV. Doamna ordonator de credite va exercita atribuţiile specifice de rector al USV pe perioada suspendării domnului prof. univ. dr. Mihai Dimian”, se detaliază în comunicat.
Mihai Dimian a depus pe 3 martie jurământul de învestitură în funcţia de ministru al Educaţiei, în cadrul unei ceremonii desfăşurate la Palatul Cotroceni, în prezenţa preşedintelui Nicuşor Dan și premierului Ilie Bolojan.
Rector al Universității Ștefan cel Mare din Suceava începând cu anul 2024, Mihai Dimian a coordonat anterior, în perioada 2012-2024, în calitate de prorector al acestei unități de învățământ activitatea de cercetare științifică.

