G7 analizează utilizarea rezervelor de petrol de urgență pe fondul creșterii prețurilor din cauza războiului

Țările G7
Țările G7 / Arhivă
9 March 2026, 11:41 (actualizat 9 March 2026, 11:44)

Miniștrii de finanțe ai țărilor G7 discută luni dacă să utilizeze rezervele de petrol de urgență, pe fondul creșterii prețurilor la energie, declanșate de războiul SUA și Israelului împotriva Iranului, informează Politico.

„Utilizarea rezervelor strategice este o opțiune luată în considerare”, a declarat luni un oficial francez, căruia i s-a acordat anonimatul deoarece nu este autorizat să vorbească public pe această temă.

Ministrul francez de finanțe, Roland Lescure, care deține președinția rotativă a grupului financiar G7, va prezida reuniunea virtuală programată la ora 13:30.

Discuțiile privind utilizarea rezervelor de petrol — în intervalul 300-400 de milioane de barili — au fost relatate pentru prima dată de Financial Times, care a adăugat că Agenția Internațională pentru Energie se va alătura discuțiilor.

Prețurile petrolului au crescut peste 100 de dolari pe baril peste noapte, atingând cel mai înalt nivel de la invazia la scară largă a Ucrainei de către Rusia în 2022.

Într-o postare pe rețelele de socializare, președintele american Donald Trump a declarat că prețurile vor „scădea rapid atunci când distrugerea amenințării nucleare iraniene se va termina” și a adăugat că petrolul mai scump este „un preț foarte mic de plătit pentru siguranța și pacea SUA și a lumii”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite