Funcționarii publici spun că au fost găsiţi vinovaţii de serviciu. Contractele supraevaluate, achiziţiile păguboase şi investiţiile fără sens, adevărata sursă a ineficienței
Funcţionarii publici sunt ţinta unei campanii de manipulare şi dezbinare, iar demonizarea lor trebuie să înceteze. E apelul lansat de Sindicatul Lucrătorilor din Guvern.
Pe fundalul discuţiilor privind reducerea aparatului de stat, funcţionarii consideră că au fost găsiţi vinovaţii de serviciu. Reprezentanţii acestora atrag atenţia că doar 11% din bugetari sunt lucrători în administraţia publică, iar adevărata sursă a ineficienţei o reprezintă contractele supraevaluate, achiziţiile păguboase şi investiţiile fără sens.
Soluţia, susţin sindicatele, nu e reducerea numărului de funcţionari, ci colectarea mai bună a taxelor.

