Funcționarii în birouri, cetățenii afară. Greva din primării continuă

1 September 2025, 18:40

Funcționarii primăriilor din comune au continuat protestul și azi: au mers la lucru, dar au blocat programul cu publicul. Au rezolvat doar situațiile urgente. Angajații vor ca Guvernul să reducă posturile din administrația locală cu cel puțin 25% sau chiar cu 45%. Sindicatele susțin că în primăriile comunale salariile sunt foarte mici, iar multe posturi sunt neocupate, dar mulți analiști susțin că a venit timpul unor reforme profunde în administrație.

În fața Primăriei din comuna ilfoveană Tunari, cetăţenii au venit şi la fel au şi plecat. Aici lucrează 20 de funcționari publici, la care se adaugă încă 22 de angajaţi, unii polițiști locali, alții, muncitori. Toţi sunt speriaţi de posibile concedieri.

De-a lungul anilor, au fost nenumărate critici la adresa primăriilor comunale. Fie de cum au fost cheltuiți banii publici, pe festivaluri și investiții inutile de genul parcurilor din mijlocul pădurii, până la majorarea salariilor.

Cert este că au fost şi multe cazuri când s-au terminat banii pentru motorina care duce copiii la școală, de exemplu.

Sindicatele resping acuzațiile, dar mulţi analiști susțin că a venit timpul unor reforme profunde.

În județul județul Cluj, aproape jumătate dintre primăriile de comune şi-au suspendat pe termen nedeterminat programul cu publicul. Mulţi cetățeni au aflat de protest doar când au ajuns în faţa uşii.

Reforma administrației locale a fost, deocamdată, amânată. Partidele din coaliţie au opţiuni diferite legate de procentul cu care să fie reduse posturile.

O decizie finală privind acest pachet de reforme ar uma să fie luată abia la jumătatea lunii septembrie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite