Fraudă de peste 600 de milioane de euro cu canabis medicinal. Poliţia spaniolă a destructurat o reţea condusă de cetăţeni ruşi, cu ramificaţii în Republica Dominicană, SUA şi Marea Britanie

14 aprilie 2024, 14:23

Fraudă de peste 600 de milioane de euro pentru cultivarea de canabis medicinal. Poliţia spaniolă a reuşit destructurarea unei reţele infracţionale conduse de cetăţeni ruşi, cu ramificaţii in Republica Dominicană, Statele Unite şi Marea Britanie. Sute de persoane din 35 de ţări au fost păcălite de traficanţi.

Membrii grupării racolau persoane pentru a investi în aşa zise plantaţii de canabis pentru uz medicinal. Aceştia investeau în marketing, mergeau la târguri de profil, apăreau cu maşini scumpe sau la petreceri de lux pentru a câştiga încrederea clienţilor şi  le promiteau câştiguri între 70 şi 170%.

Totul însă se făcea on-line, fără ca investitorii să vadă în realitate pe ce au dat banii.

Silvia Garrido, purtător de cuvânt Poliția Națională: Escrocii au operat prin intermediul unei platforme de investiții frauduloase și au realizat o escrocherie în masă cu victime din cel puțin 35 de țări, fraudând cel puțin 635 de milioane de euro.

În urma descinderilor au fost arestaţi 9 suspecţi, inclusiv capii reţelei, cetăţeni ruşi care nu apăreau niciodată în public. Poliţiştii au găsit în locuinţele acestor sute de mii de euro, bani cash şi au confiscat conturi bancare şi  bunuri în valoare de câteva milioane de euro. Operaţiunea a fost desfăţurată în cooperare cu Europol şi Eurojust.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite