Fraudă de 600 de milioane de euro din fonduri europene, în Italia. Banii ajungeau și în România
Fraudă de 600 de milioane de euro din fonduri europene, descoperită de Garda de Finanțe din Veneția. Sumele fraudate îşi pierdeau urma şi ajungeau inclusiv în România.
24 de persoane au fost arestate, iar anchetatorii au pus sechestru pe mai multe vile, bijuterii și mașini scumpe.
Din gruparea infracțională făceau parte un fost campion italian de schi și soția sa de origine ucraineană, patronul unei echipe de fotbal din seria D, 3 contabili și un notar.
Prin intermediul unor societăți fictive din domeniul construcțiilor, ei depuneau proiecte destinate sprijinirii întreprinderilor mici și mijlocii. Astfel primeau prima tranșă, iar banii își pierdeau urma, ajungând ulterior în conturi din mai multe țări europene, printre care și România.
Cercetările s-au desfășurat cu sprijinul autorităților din România, Austria și Slovacia.

