Fraudă cu indemnizații de creștere a copilului în județul Ilfov. 13 femei ar fi primit bani de la stat, în baza unor documente false
Furăciunea ar fi fost gestionată de administratorul unei firme din Capitală. Elibera documente în fals contra unor beneficii financiare. Anchetatorii au făcut percheziții azi și au condus la audieri 14 persoane suspectate.
14 persoane sunt suspectate că au obținut ilegal bani din fondurile publice, pentru creșterea copiilor. Prejudiciul este de 500.000 de lei.
Andreea Balaș, purtător de cuvânt al IPJ Ilfov: “În perioada aprilie 2024 și până în prezent, administratorul unei societăți comerciale ar fi emis, în fals, documente care ar fi atestat existența unor raporturi de muncă fictive între societatea sa și anumite persoane fizice, pentru a fi folosite de persoanele bănuite de comiterea faptelor în scopul obținerii indemnizației pentru creșterea copilului, deși nu ar fi beneficiat de acest drept”.
Primele indicii de fraudă le-au sesizat angajații Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială, care au și sesizat poliția.
Mihai Zlat, vicepreședintele Sindciatului SNPPC: Sunt două variante: sunt persoane care nu aveau loc de muncă și au venit cu adeverințe falsificate că au plătit anumite sume de bani sau că au avut un salariu la anumite companii. A doua variantă anume se foloseau de adeverințe falsificate cu sume de bani mai mari decât nivelul de salarizare pentru a beneficia de acea indemnizație mărită.
Administratorul unei firme din sectorul 5 al Capitalei e cel care ar fi condus întreaga operațiune. Bărbatul ar fi întocmit documente false pentru femei tinere care au copii și care provin din medii defavorizate.
Surse judicare susțin că între adiministratorul firmei și complicele sale există o înțelegere: el nu le-ar fi cerut bani pentru întocmirea documentelor false, în schimb percepea o parte din sumele obținute ca indemnizații de creștere a copilului.
Anchetatorii au indicii că sunt și alte persoane care au obținut pe nedrept bani de la stat, iar Agenția pentru plăți confirmă că este o rețetă veche și că se fac sesizări către poliție în fiecare lună.

