Fostul președinte american Barack Obama avertizează în privința unui declin al democrației: ”Vedem politicieni care vizează societatea civilă, subminează libertatea presei, folosesc justiția ca armă”

Barack Obama / Profimedia Images
Barack Obama / Profimedia Images
12 October 2025, 12:34

Vorbind recent cu activiști pentru democrație din Ungaria și Polonia, fostul președinte Barack Obama a avertizat în legătură cu „valul în creștere de autoritarism care mătură lumea”, chiar și în țări considerate cândva imune la erodarea libertăților.

„Vedem politicieni care vizează societatea civilă, subminează libertatea presei, folosesc justiția ca armă”, a continuat Obama. „Și nimeni nu este cruțat. Chiar și țările care credeau că sunt imune la atacuri masive asupra democrației încep acum să înțeleagă că facem cu toții parte din aceeași luptă”, notează CNN.

Obama nu l-a menționat pe succesorul său pe nume, însă a adoptat o poziție tot mai vocală împotriva președintelui Donald Trump în cadrul mai multor apariții publice din acest an, intensificându-și criticile față de un posibil al doilea mandat al acestuia și exprimându-și îngrijorarea în legătură cu starea politicii americane.

Paneliștii cu care a discutat Obama la un eveniment organizat luna trecută au participat anterior la programul pentru tineri lideri al Fundației Obama. Printre ei s-au numărat Sándor Léderer, cofondator al unui grup de supraveghere anticorupție din Ungaria; Stefania Kapronczay, care a fost până de curând codirectoare a Uniunii Ungare pentru Libertăți Civile; și Zuzanna Rudzinska-Bluszcz, fostă ministră adjunctă a justiției în Polonia, între decembrie 2023 și august 2025.

„Am devenit tot mai îngrijorat de valul în creștere de autoritarism care cuprinde lumea”, a declarat Obama într-un videoclip de introducere a discuției care a avut loc la Londra.

Comentariile sale au reprezentat un reproș voalat, dar clar, nu doar la adresa administrației actuale din SUA, ci și a unora dintre liderii cu care Trump s-a aliniat de la preluarea mandatului.

Prim-ministrul Ungariei, Viktor Orbán, este un susținător al așa-numitei „democrații iliberale” și este adesea creditat cu inspirarea stilului de guvernare adoptat de Trump. Orbán a devenit un favorit al conservatorilor din tabăra MAGA, iar președintele Donald Trump l-a lăudat drept „un lider foarte mare” și „un om foarte puternic”.

În Polonia, între timp, un politician radical asociat cu partidul populist de dreapta Lege și Justiție a câștigat la limită alegerile prezidențiale din iunie, o surpriză politică ce ar putea zădărnici eforturile guvernului centrist de a demonta moștenirea autoritarismului din țară.

Trump a încercat să mobilizeze forțele armate în orașele conduse de democrați, împotriva voinței liderilor locali, a cerut Departamentului de Justiție să formuleze acuzații împotriva rivalilor săi politici și a atacat judecătorii care au încercat să-i blocheze acțiunile.

Obama nu a menționat direct niciunul dintre aceste exemple. Însă a făcut referire la promisiuni, pe care le consideră deșarte, venite din partea politicienilor care vor „să întoarcă lucrurile la cum erau odinioară”, un mesaj ce rezonează îndeaproape cu sloganul lui Trump: „Make America Great Again” („Să facem America măreață din nou”).

Totodată, fostul președinte a recunoscut că birocrațiile lente și politicienii lipsiți de reacție au contribuit, în multe privințe, la apariția valului populist la nivel global.

„În Statele Unite, de exemplu, va fi nevoie de modificarea unor legi pentru ca acțiunile să poată fi luate mai eficient, mai rapid, dar într-un mod legal”, a spus Obama în timpul discuției.

„Cred că ceea ce am observat este că, atunci când oamenii sunt frustrați, sunt dispuși să accepte orice fel de acțiune, chiar și una ilegală, pentru că măcar simt că se întâmplă ceva. Asta e ceva ce toată lumea trebuie să înțeleagă în acest moment.”

El a recunoscut că politicienii de centru au pierdut, în multe cazuri, contactul cu alegătorii, permițând astfel ca furia populistă să prindă rădăcini.

„O mare provocare este că guvernele în sine, fie ele de centru-dreapta sau centru-stânga, au pierdut legătura cu oamenii și nu au reușit să îndeplinească unele dintre speranțele și visurile de bază ale populației. Așa că oamenii ajung să fie frustrați, în general, de guvern.”

„Iar acest lucru deschide, în mod evident, ușa populismului de dreapta, sentimentelor anti-imigrație, furiei și nemulțumirilor.”

Obama a spus că inegalitățile de avere și complexitatea economiilor moderne i-au făcut pe oameni să simtă că „nu mai au control”, iar adesea, nici politicienii „nu mai dețin controlul asupra tuturor forțelor implicate”.

De asemenea, a subliniat rolul rețelelor sociale, despre care a spus că sunt „foarte bune în a-i face pe oameni să se teamă sau să fie furioși pe cei care nu gândesc ca ei.”

„Încă nu am găsit forme noi de participare civică, care să implice oamenii și să-i facă să simtă că acțiunile lor chiar pot avea un impact asupra vieții lor și a familiilor lor”, a spus el.

Obama a sugerat că autoritarii nu oferă soluții reale, ci doar distrug sistemele existente:

„Ei pot doar să dărâme lucrurile, să înlăture orice constrângere asupra acțiunilor lor și să se împuternicească pe ei și pe un cerc restrâns din jurul lor.”

„Când vine vorba de rezolvarea problemelor reale, cum ar fi sănătatea sau educația, acolo nu prea oferă soluții, pentru că acestea cer construirea unor structuri noi. Nu e vorba doar să iei o parte din ceea ce există deja, să îți recompensezi prietenii și să îți pedepsești dușmanii.”

Reguli bugetare UE. Economie, bani

”Buclă fatală” între deficitul bugetar și ascensiunea populismului. Cum distrug populiștii finanțele Europei

O analiză profundă publicată recent de The Economist ne atrage atenția asupra unei dileme periculoase care afectează guvernele din țările bogate. Este vorba despre o „buclă fatală” care leagă deficitul bugetar de ascensiunea populismului, un fenomen care ar putea avea consecințe majore pentru stabilitatea economică și politică a Europei și nu numai.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite