Fostul ministru polonez de Interne, Mariusz Kaminski, condamnat la doi ani de închisoare după ce a abuzat de puterea oferită de funcţia de şef al autorităţii anticoruptie

Parlament, Polonia
Parlament, Polonia
20 December 2023, 15:21

Fostul ministru de Interne polonez Mariusz Kaminski a fost condamnat la doi ani de închisoare, potrivit unei decizii pronunţate miercuri de tribunalul districtual din Varşovia, relatează dpa, potrivit Agerpres.

Politicianul a abuzat de puterile pe care i le conferea funcţia sa de şef al autorităţii anticoruptie CBA, în cadrul guvernului naţionalist conservator condus la acea vreme de Partidul Lege şi Justiţie (PiS).

Fostul şef adjunct al CBA, Maciej Wasik, a fost şi el condamnat la doi ani de închisoare.

Ambii politicieni ai PiS au interdicţia de a ocupa funcţii publice timp de cinci ani şi îşi pierd locurile în parlament.

Kaminski fusese deja condamnat, în primă instanţă, la trei ani de închisoare în martie 2015 pentru abuz în serviciu.

Motivul condamnării a fost un caz descoperit în 2007, în care biroul lui Kaminski ar fi orchestrat în mod deliberat un caz de corupţie pentru a-l discredita pe ministrul agriculturii de atunci, Andrzej Lepper. Kaminski a făcut apel la condamnare.

După ce guvernul PiS a preluat mandatul în toamna lui 2015, preşedintele Andrzej Duda l-a graţiat pe Kaminski într-o decizie controversată, deşi apelul lui era încă în curs. Prin urmare, cazul a fost abandonat la scurt timp şi Kaminski a fost numit ministru de interne.

Curtea Supremă a anulat graţierea lui Kaminski în iunie anul trecut, ceea ce a condus la o nouă judecare a dosarului său.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite