Fostul ministru al Justiției, Stelian Ion: Plângerea penală formulată de CSM împotriva Oanei Gheorghiu este o formă inadmisibilă de presiune și de șantaj
Stelian Ion, fost ministru al Justiției, arată că plângerea penală formulată de CSM împotriva Oanei Gheorghiu este un demers juridic neserios şi o formă inadmisibilă de presiune și șantaj la adresa Executivului și Legislativului, venită chiar din partea puterii judecătorești. În plus, are un vădit substrat politic, a postat acesta pe Facebook.
Stelian Ion: „De ce este un demers juridic neserios? Pentru că aruncă în derizoriu ideea de justiție penală și de răspundere penală. Dacă din vârful piramidei sistemului judiciar se trimit astfel de jalbe lipsite de orice fundament, este un semnal extrem de prost. Nici măcar membrii CSM nu mai par să ia în serios conceptul de răspundere penală. De altfel, cascada de achitări din ultima perioadă – față de care CSM nu are nici cea mai mică reacție – este un argument în plus“.
Fostul ministru al Justiíei remarcă faptu că această plângere penală are scopul de a intimida orice politician care ar îndrăzni să propună diminuarea pensiilor magistraților sau modificarea condițiilor de pensionare. Nu ai voie nici măcar să vorbești despre asta fără riscul de a fi hărțuit de sistemul judiciar.
În al treilea rând, spune Stelian Ion, atacul la Oana Gheorghiu este un atac la un simbol. Gestul lăudabil al premierului de a aduce în echipă un om ca Oana Gheorghiu trebuia, se pare, murdărit cumva. Unii politicieni s-au grăbit să-i caute nod în papură, iar CSM a sărit și el în același joc, parcă în coordonare cu aceiași „suveraniști” închipuiți.
Fostul inistru al Justiției sesizează și o diferență de tratament: CSM se grăbește să reacționeze împotriva Oanei Gheorghiu, dar tace în cazul lui George Simion, care a spus public că unii judecători ar trebui „jupuiți în piața publică”. Nicio mustrare din partea garantului independenței justiției! Această dublă măsură arată cât de politizat și de partizan a devenit acest for suprem al magistraturii.
CONTEXT
- Sâmbătă, în emisiunea În fața ta, de la Digi 24, vicepremierul Oana Gheorghiu a spus că România nu îşi mai permite să aibă pensionari speciali, pensiile speciale fiind, în opinia ei, „un fel de Caritas”.
Întrebată cum ar rezolva problema pensiilor speciale ale magistraţilor, Oana Gheorghiu a răspuns: „Eu le-aş transmite magistraţilor un mesaj – le-aş spune că îi înţeleg. Este foarte greu să renunţi la un lucru care ţi s-a dat. (…) Este foarte greu să beneficiezi ani de zile, zeci de ani de asta şi dintr-o dată să ţi se spună că nu îl mai ai. Pentru oricine ar fi greu să facă asta. Dar cred că a fost un fel de Caritas acest lucru. Ei au fost prinşi într-un Caritas, care nu putea să dureze la nesfârşit şi oamenii care sunt pragmatici şi raţionali ar trebui să înţeleagă asta. România nu îşi permite să mai plătească aceşti bani, nu îşi permite să mai aibă pensionari speciali. Nu avem cum. Iar dacă banii aceia trebuie să se ducă la ei pentru că dau sentinţe îi iau de undeva şi îi pot lua de la gura unui copil care se culcă flămând, de la bugetul unui spital care nu are medicamente”.
- CSM a reacționat luni față de declarațiile vicepremierului Oana Gheorghiu privind pensiile magistraților, considerându-le atacuri la adresa unei puteri constituționale, care alimentează un discurs periculos ce incită la ură şi discriminare și a anunțat că o reclamă la Parchetul General pentru „cercetări privind incitarea la violenţă, ură sau discriminare”: În raport cu declaraţiile doamnei vicepremier, faţă de conţinutul concret şi efectele acestora în plan social la adresa imaginii şi prestigiului funcţiei de magistrat, Consiliul Superior al Magistraturii a decis sesizarea organelor abilitate pentru efectuarea de cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de incitare la violenţă, ură sau discriminare prevăzută de dispoziţiile art. 369 din Codul Penal.
- USR și alți politicieni s-au solidarizat cu vicepremierul Oana Gheorghiu, după ce CSM a anunțat că o reclamă la Parchetul General
- Președintele PSD, Sorin Grindeanu, consideră că declarațiile vicepremierului Oana Gheorghiu privind pensiile magistraților au fost „populiste și iresponsabile”, însă subliniază că populismul nu este faptă penală. Liderul social-democrat califică reacția CSM drept „exagerată” și spune că PSD este pregătit să găsească o soluție instituțională pentru deblocarea situației.
- Președintele Nicușor Dan a declarat, marți dimineață, că declarația Oanei Gheorghiu referitoare la magistrați ”a fost nefericită”, iar reacția Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) ”a fost mult exagerată”. El a subliniat că nu va semna cererea de avizare a urmăririi penale. Cred că declarația doamnei vicepriministru a fost nefericită, iar reacția CSM a fost mult exagerată. Nu poate fi vorba ca o opinie să constitue faptă penală. În momentul în care va veni, dacă va veni cererea de avizare a urmăririi penale, eu nu voi semna, nu este nicidecum o faptă penală, a declarat președintele Nicușor Dan.

