Fostul ministru al Justiției, Stelian Ion: Plângerea penală formulată de CSM împotriva Oanei Gheorghiu este o formă inadmisibilă de presiune și de șantaj

Stelian Ion (Foto: Autor: ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO Credit: AGERPRES FOTO)
11 November 2025, 16:52

Stelian Ion, fost ministru al Justiției, arată că plângerea penală formulată de CSM împotriva Oanei Gheorghiu este un demers juridic neserios şi o formă inadmisibilă de presiune și șantaj la adresa Executivului și Legislativului, venită chiar din partea puterii judecătorești. În plus, are un vădit substrat politic, a postat acesta pe Facebook.

Stelian Ion: „De ce este un demers juridic neserios? Pentru că aruncă în derizoriu ideea de justiție penală și de răspundere penală. Dacă din vârful piramidei sistemului judiciar se trimit astfel de jalbe lipsite de orice fundament, este un semnal extrem de prost. Nici măcar membrii CSM nu mai par să ia în serios conceptul de răspundere penală. De altfel, cascada de achitări din ultima perioadă – față de care CSM nu are nici cea mai mică reacție – este un argument în plus“.

Fostul ministru al Justiíei remarcă faptu că această plângere penală are scopul de a intimida orice politician care ar îndrăzni să propună diminuarea pensiilor magistraților sau modificarea condițiilor de pensionare. Nu ai voie nici măcar să vorbești despre asta fără riscul de a fi hărțuit de sistemul judiciar.

În al treilea rând, spune Stelian Ion, atacul la Oana Gheorghiu este un atac la un simbol. Gestul lăudabil al premierului de a aduce în echipă un om ca Oana Gheorghiu trebuia, se pare, murdărit cumva. Unii politicieni s-au grăbit să-i caute nod în papură, iar CSM a sărit și el în același joc, parcă în coordonare cu aceiași „suveraniști” închipuiți.

Fostul inistru al Justiției sesizează și o diferență de tratament: CSM se grăbește să reacționeze împotriva Oanei Gheorghiu, dar tace în cazul lui George Simion, care a spus public că unii judecători ar trebui „jupuiți în piața publică”. Nicio mustrare din partea garantului independenței justiției! Această dublă măsură arată cât de politizat și de partizan a devenit acest for suprem al magistraturii.

CONTEXT

Întrebată cum ar rezolva problema pensiilor speciale ale magistraţilor, Oana Gheorghiu a răspuns: „Eu le-aş transmite magistraţilor un mesaj – le-aş spune că îi înţeleg. Este foarte greu să renunţi la un lucru care ţi s-a dat. (…) Este foarte greu să beneficiezi ani de zile, zeci de ani de asta şi dintr-o dată să ţi se spună că nu îl mai ai. Pentru oricine ar fi greu să facă asta. Dar cred că a fost un fel de Caritas acest lucru. Ei au fost prinşi într-un Caritas, care nu putea să dureze la nesfârşit şi oamenii care sunt pragmatici şi raţionali ar trebui să înţeleagă asta. România nu îşi permite să mai plătească aceşti bani, nu îşi permite să mai aibă pensionari speciali. Nu avem cum. Iar dacă banii aceia trebuie să se ducă la ei pentru că dau sentinţe îi iau de undeva şi îi pot lua de la gura unui copil care se culcă flămând, de la bugetul unui spital care nu are medicamente”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite