Foști șefi la Vamă, reținuți pentru mită după un flagrant al DNA în Portul Constanța. Detalii incredibile din timpul operațiunii

6 March 2026, 12:53 (actualizat 6 March 2026, 18:38)

DNA a descins în vămile din Portul Constanța. Doi dintre foştii şefi ai instituției au fost reținuți noaptea trecută, după un flagrant făcut de DNA. Lică Parfenie şi Christian Gudu sunt acuzaţi că ar fi primit mită pentru a urgenta formalitățile vamale pentru anumite firme de import. Sumele de bani ar fi fost încasate pentru a prioritiza mărfurile gestionate de un anumit comisionar vamal.

În data de 24 noiembrie 2025, inculpatul Parfenie Octavian-Lică, în calitatea menționată anterior, ar fi pretins, prin intermediul unei alte persoane, de la administratorul unei societăți comerciale care desfășura activități în Portul Constanța, sume de bani cuprinse între 100 și 350 de euro pentru fiecare container importat. Aceste sume ar fi fost solicitate în schimbul promisiunii că formalitățile vamale aferente importurilor de mărfuri transportate în respectivele containere se vor desfășura cu prioritate și fără dificultăți, potrivit unui comunicat al DNA.

În perioada decembrie 2025 – martie 2026, inculpatul Parfenie Octavian-Lică ar fi primit, prin intermediul aceleiași persoane (colaborator în cauză), suma totală de 15.100 de euro pentru facilitarea acestor proceduri. În două dintre situații, inculpatul Parfenie Octavian-Lică ar fi fost sprijinit de inculpatul Gudu Christian. Celor doi inculpați li s-au adus la cunoștință calitatea procesuală și acuzațiile penale, în conformitate cu prevederile art. 309 din Codul de procedură penală, precizează sursa citată.

Cei doi inculpați sunt prezentați Tribunalului București, cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile. În cauză, se desfășoară acte de urmărire penală și față de alte persoane, potrivit DNA.

Detalii incredibile din dosar. Mita se negocia… cu iubire și se primea în pragul toaletei

Fostul șef al Vămii Constanța Sud și adjunctul său au fost filați pas cu pas de ofițeri sub acoperire. Iar detaliile din timpul operațiunii sunt incredibile.

Vameșii voiau mita în euro ca să nu lase amprente, refuzau bacnotele rupte la colţuri și încasau banii în pragul toaletei.

Lică Octavian Parfenie era până acum câteva zile șeful Biroului Vamal de Frontieră Constanța Sud, iar Christian Gudu, adjunctul său. Au fost demiși după ce procurorii anticorupție i-au prins exact când luau mită ca să urgenteze formalitățile pentru anumite firme de import.

Banii ar fi fost încasati pentru a prioritiza mărfurile gestionate de un anumit comisionar vamal, potrivit DNA.

Șeful vămii, Octavian Parfenie, le cerea intermediarilor să-i „vorbească la ureche” de teamă să nu fie interceptat. Mai mult, acesta refuza plățile în lei. Motivul? Se temea că pe bancnotele de plastic pot rămâne amprente, așa că accepta doar euro.

Tariful era între 100 și 350 de euro pentru fiecare container care trebuia să treacă. „rapid” prin vamă.

Într-o discuție cu un ofițer sub acoperire, Parfenie a negociat mita la sânge.

Momentul culminant a avut loc la parterul clădirii vămii. De frică să nu fie cablat, Parfenie l-a pus pe intermediar să lase telefonul pe o poliță și i-a luat banii în pragul toaletei. Ba chiar l-a chemat să-l controleze corporal sub haine, însă acesta a fugit pe scări.

Faptele ar fi fost comise începând din decembrie anul trecut, iar mita încasată de cei doi s-ar ridica la peste 15.000 de euro.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite