Finanţare pentru spitale, în funcţie de servicii şi performanțe

24 May 2026, 21:20

Spitalele din România vor primi bani în funcție de performanţe și de calitatea serviciilor acordate pacienţilor. Numărul de paturi nu va mai conta. Este o schimbare majoră propusă de Ministerul Sănătăţii, care va pune în dezbatere publică în următoarele zile un pachet de reforme în acest sens.

Cu cât mai multe și mai performanțe servicii medicale acordă, cu atât mai mulți bani vor primi spitalele. Este principiul din noul pachet de reforme în sănătate, care va elimina criteriul numărului de paturi că principal indicator al finanțării primite de un spital.

Noul sistem de calcul ar urmă să crească finanțarea pentru cele mai multe dintre spitalele din țară, promite Ministerul Sănătății, fie că sunt cele județene mari, fie mai mici, municipale sau orășenești.

Spitalele cer, însă, și majorarea valorii decontate pentru serviciile medicale. Susțin că tarifele nu mai reflectă condițiile economice actuale.

Este nevoie și de stimulente financiare pentru medicii performanți, mai solicită managerii de spitale.

Ministrul Sănătății speră că după dezbaterea publică, noul pachet legislativ să fie adoptat rapid, astfel încât să între în vigoare la finalul lunii viitoare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite