Fetiță de doi ani, căzută de la etajul doi în Brăila. Copila a scăpat cu viață ca prin minune

25 May 2026, 12:43 (actualizat 25 May 2026, 20:12)

O fetiță din Brăila a scăpat ca prin minune după ce a căzut de la etajul al doilea al blocului în care locuia. Micuța, în vârstă de doi ani, a ajuns la spital, însă este în afara oricărui pericol.

Incidentul s-a petrecut ieri după-amiază, în timp ce fetița se afla la joacă, la bunici. Într-un moment de neatenție al adulților, copila s-a urcat la geam și a alunecat în gol.

Din fericire, căderea a fost atenuată de un aparat de aer condiționat, iar apoi micuța a ajuns pe pământ.

Imediat a fost sunat numărul de urgență 112, iar la fața locului a ajuns rapid o ambulanță. Fetița a fost transportată la Spitalul Județean de Urgență din Brăila.

În urma investigațiilor, medicii au decis transferul la Spitalul de Pediatrie din Galați, unde copila se află internată la Neurochirurgie, pe secția ATI. Are un traumatism cranio-cerebral, însă starea ei este bună, spun medicii.

Fetița este acum în afara oricărui pericol, dar va mai rămâne internată sub supraveghere medicală.

Polițiștii au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă și vor să stabilească în ce condiții a ajuns fetița la geam și dacă bunicii se fac vinovați de neglijență.

Vă reamintim că, la numărul unic național 119, pot fi semnalate cazurile de abuz, neglijare, exploatare sau orice altă formă de violență asupra copilului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă