Festivalul Furiei de la Brașov îi transformă pe elevi, care sunt încurajați să își exprime emoțiile, în artiști

6 April 2025, 19:09

La Brașov este în desfășurare un Festival al Furiei. Este dedicat tuturor elevilor, care sunt încurajați să își exprime emoțiile, pozitive sau negative, prin artă. Iar arta apoi îi aduce împreună la o expoziție unde sunt prezentate deja sute de lucrări ale unor copii și adolescenți care nu au pretenția că sunt artiști. Iar toți cei care ajung la expoziție sunt și ei invitați să devină artiști ai emoțiilor.

Festivalul furiei a pornit de la ideea că orice emoţie poate fi exprimată prin artă. Chiar şi cele negative ajung să fie mai uşor de stăpânit atunci când ai libertatea de a te exprima creativ.

Elevii de la școli și licee din Brașov au primit această provocare și sute dintre ei au vrut să se implice în Festival. Acum, lucrările lor sunt expuse în cea mai cunoscută galerie de artă din Brașov.

Toţi cei care ajung la expoziţie pot adăuga şi ei un desen, o pictură sau o fotografie care să îi reprezinte. În acest carusel al emoţiilor, oricine este binevenit.

Astfel, Festivalul Furiei, sau al tuturor emoţiilor, nu se termină niciodată.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă